Euru hrozí posílení. Což by bylo špatné pro export

Zatímco obecné očekávání je takové, že v době obchodní války se investoři utečou do amerického dolaru, podle CNBC významná část obchodníků signalizuje opak. Posílení eura by znamenalo další ránu pro evropský export.
„Pozice měnových obchodníků se vůči dolaru mění na medvědí,“ řekl webu v pondělí Joseph Brusuelas, hlavní ekonom auditorské, daňové a poradenské firmy RSM US. Někteří očekávají ještě krátkodobé posílení s tím, že to ale bude šance k prodeji.
Vše souvisí s očekávaným vyhlášením amerických cel, k němuž má dojít dnes, zhruba ve 20 hodin středoevropského času. Pokud by k oslabení došlo, posílily by logicky hlavní referenčí měny. Tedy v prní řadě euro, následně britská libra, japonský jen či australský dolar. S nimi pak ty měny, jejichž kurzy jsou na ně více či méně navázané. Úvahy se zatím vyhábají čínskému juanu.
Oslabení dolaru by znamenalo významný impuls pro tamní vývozce. Ale zároveň také zdražení dovozů, které už teď hrozí zdražit cla. Otázkou je, co by se dělo s kurzem dolaru kanadského a mexickým pesem. Jejich kurzy by byly významnější pro dopad inflace asi víc než kurz USD/EUR. Zároveň by se vše dotklo americké cti a zdražilo investice mimo USA. Úrokové sazby by zřejmě neklesaly dle předpokladů, protože centrální banka by musela bojovat s vyšší inflací. Což by ohrozilo ekonomický růst.
Pro Evropu by samozřejmě posílení aura znamenalo problém při vývozu do dolarových oblastí. Nedávná analýza Americké obchodní komory ukázala, že více než obchod jsou obě strany Atlantiku propojené přes podíly v různých firmách. Hodnota těch v USA by v eurovém vyjádření samozřejmě klesla. Stejně tak by se mohly zdražit vývozy do tzv. dolarových oblastí, pokud si tamní měny svůj kurs k americké měně zachovaly. Klesla by hodnota investic na amerických akciových i dluhopisových trzích pro evropské investory, pokud nejsou tato aktiva měnově zajištěna. Zkrátka, výrazné oslabení by asi nepomohlo nikomu. Snad kromě pár exporétrů z USA do Evropy či Japonska.