EDF si stěžuje u Evropské komise na český jaderný tendr
Francouzská energetická společnost EDF podala stížnost k Evropské komisi proti rozhodnutí společnosti ČEZ vybrat jihokorejskou společnost KHNP k výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v elektrárně Dukovany. Zprávu zveřejnil internetový deník Euroactiv.
Podle informací serveru Euractiv podala EDF stížnost v rámci evropského nařízení o zahraničních subvencích. Společnost má údajně za to, že korejská vláda může poskytnout KHNP nespravedlivou dotační podporu, čímž by mohla ohrozit hospodářskou soutěž na evropském trhu. Mluvčí Evropské komise serveru Euroactiv potvrdil, že „obdrželi dopis od EDF na toto téma“.
Ačkoli podrobnosti dopisu EDF nejsou veřejné, společnost ve své letní stížnosti českým úřadům uvedla, že KHNP garantovala, že každý reaktor nebude stát více než 8,65 miliardy eur. EDF tvrdila, že tato záruka naznačuje, že jihokorejská vláda by v případě překročení nákladů projekt přímo podpořila.
EDF výsledky tendru napadla také v České republice. Na Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se domáhá konstatování o porušení zadávacích podmínek a žádá úřad, aby zrušil úkony zadavatele související s posouzením nabídek. ÚOHS ve správním řízení rozhodne, přičemž nejsou známy žádné termíny, kdy by mohl být vynesen verdikt. „Domníváme se, že korejská nabídka byla ve skutečnosti příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, a že uvedla českou vládu a ČEZ v omyl při jejím hodnocení. Věříme, že tato příliš dobrá nabídka Jižní Koreje opravdu v jistém smyslu vedla vládu k tomu, aby ji hodnotila jako mnohem lepší, než ve skutečnosti je,“ prohlásil viceprezident EDF Vakis Ramany v rozhovoru pro Český rozhlas, Hospodářské noviny a Deník N. Český premiér Petr Fiala k výsledkům soutěže řekl, že korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnotících kritériích.
Server Euractiv připomíná, že stížnost EDF u Evropské komise otevřela novou právní cestu, jak tendr napadnout. A to prostřednictvím nařízení EU o zahraničních subvencích. Teprve loni přijaté nařízení umožňuje Komisi prověřovat společnosti ucházející se o veřejné zakázky v členských zemích EU, pokud jejich hodnota přesahuje 250 milionů eur. Nová pravidla jsou součástí širšího úsilí EU aktivněji bránit zájmy evropských společností v kontextu mezinárodního obchodu. Na základě tohoto nařízení již Komise zahájila několik vyšetřování proti zahraničním subvencím, včetně dvou případů z loňského dubna proti dvěma čínským konsorciím ucházejícím se o zakázku na solární fotovoltaický projekt v Rumunsku a případu z února proti čínským výrobcům vlaků v Bulharsku.
Od Evropské komise má Česká republika notifikaci na jeden ze dvou vysoutěžených reaktorů v Dukovanech. Notifikace se rovněž týká především státních podpor, které nesmějí narušit volnou soutěž na trhu s elektrickou energií a nesmějí jít proti povoleným státním podporám obnovitelných zdrojů, které tuto volnou soutěž určují.
Novým komisařem pro obchod se má stát Slovák Maroš Ševčovič, komisařem pro energetiku Dán Dan Jørgensen, jenž je znám svými vyhraněnými postoji proti jaderné energetice.