ECB brzy sníží sazby, pokud se neobjeví velké překvapení

Christine Lagarde. Foto: Brinacor na Wikimedia Commons, pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Evropská centrální banka (ECB) brzy sníží úrokové sazby, pokud se neobjeví žádné velké překvapení. Řekla to v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNBC šéfka ECB Christine Lagardeová.

Podle Lagardeové se dezinflační proces vyvíjí podle očekávání banky. „Potřebujeme si jen vybudovat trochu větší důvěru v tento dezinflační proces, ale pokud se bude pohybovat podle našich očekávání, pokud nedojde k žádnému většímu šoku ve vývoji, směřujeme k okamžiku, kdy budeme muset zmírnit restriktivní měnovou politiku,“ prohlásila s tím, že by to mohlo být v poměrně krátké době.

ECB minulý týden páté zasedání za sebou ponechala úrokové sazby na rekordně vysoké úrovni. Naznačila ale, že ochlazující se inflace znamená, že by mohla brzy začít s jejich snižováním. Odklonila se tak od předchozích formulací že „by bylo vhodné“ snížit úroky, pokud základní cenové tlaky a předchozí zvýšení sazeb posílí důvěru, že inflace se trvale snižuje k dvouprocentnímu cíli. Byl to zatím nejjasnější signál, jaký banka poskytla ohledně toho, že by mohla začít snižovat úroky v červnu. Dříve se ve svých sděleních o uvolnění měnové politiky přímo nezmiňovala.

Na otázku, zda by po červnovém snížení úroků mohl následovat další pokles, Lagardeová odpověděla, že venku panuje obrovská nejistota, a proto se předem nebude zavazovat k žádnému vývoji sazeb. K tomu, zda jsou tři snížení sazeb v letošním roce rozumným očekáváním investorů, se odmítla vyjádřit.