Do práce místo do školy zamířilo 160 milionů dětí
Podle studie NORC při Chicagské univerzitě na kakaových plantážích Pobřeží slonoviny a Ghany, kde se produkují dvě třetiny světové produkce kakaa, pracuje přibližně 1,5 milionu dětí. UNICEF vypočítává, že na celém světě pracuje 160 milionů dětí, z toho 70 % právě v zemědělství.
Organizace Fairtrade International chápe, že jednou z hlavních příčin dětské práce je chudoba, a snaží se situaci změnit. Podporuje iniciativy, které posilují práva dětí, jako je například Program prevence a nápravy dětské a nucené práce.
Tento program zahájený v roce 2023 už přináší konkrétní výsledky. Letos v létě dostaly čtyři organizace drobných pěstitelů fairtradového kakaa (družstva CANN, DAVO a SOCAMEA na Pobřeží slonoviny a družstvo ABOCFA v Ghaně) celkem 80 000 eur (2 mil. Kč). Tyto peníze jim umožní začít realizovat projekty na podporu dětí v místních komunitách. Družstvo SOCAMEA například řeší dopravu dětí do školy. V některých případech žijí děti tak daleko od školy, že bez odpovídající dopravy je pro ně docházka do školy nemožná. Družstvo proto nakoupí pro žáky místních škol jízdní kola. Družstva CANN a DAVO se zaměří na rekonstrukci škol, využijí prostředky zejména na výstavbu nových tříd. Družstvo DAVO přistaví toalety, solární panely a vrt, který bude školu zásobovat pitnou vodou.
Program prostřednictvím těchto iniciativ zároveň poskytuje vývozcům, dovozcům, výrobcům, značkám a maloobchodním prodejcům kakaa v dodavatelských řetězcích v rámci systému Fairtrade možnost, jak podpořit organizace pěstitelů při řešení problému dětské a nucené práce, což je požadavek aktualizovaného standardu Fairtrade pro kakao. Ten vstoupil v platnost 1. července 2023 a vztahuje se na dodavatelské řetězce, jež kakao nakupují z regionů se snadno prokazatelným rizikem dětské práce, tedy právě například Ghany a Pobřeží slonoviny.
„Stále ale platí, že hlavním problémem a příčinou dětské práce je chudoba pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Kromě dílčích programů zaměřených na podporu školní docházky a prevenci dětské práce je klíčovým řešením dětské práce to, aby se pěstitelé dokázali důstojně uživit vlastní prací bez toho, že by na polích a plantážích musely pracovat děti jakožto nejlevnější pracovní síla,” vysvětluje Lubomír Kadaně, ředitel Fairtrade Česko a Slovensko. „K tomu směřují taková opatření systému Fairtrade, jako jsou zaručená minimální výkupní cena nebo fairtradový příplatek.”