Čtvrtina kotlíkářů chce opět pevné palivo, čtvrtina plyn
Téměř třetina českých majitelů kotlů na tuhá paliva vytápí svou domácnost či chalupu nevyhovujícím kotlem 1. a 2. emisní třídy, na jejichž užívání začne od 1. září platit zákaz. V současné době nemá poptanou novou firmu na jejich výměnu více než polovina jejich majitelů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stiebel Eltron. Zákaz nevyhovujících kotlů se přitom blíží a jejich majitelům hrozí pokuta až 50 000 korun, a to i opakovaně.
I přesto, že zbývají na výměnu kotlů na pevná paliva, které nesplňují nejnovější legislativní a ekologické požadavky, jen dva měsíce, více než polovina jejich majitelů nemá stále v současné době poptanou firmu na jejich výměnu. O povinnosti vyměnit kotle 1. a 2. emisní třídy ví 80 % Čechů, kteří své domácnosti vytápějí kotlem na tuhá paliva.
„Čeští majitelé kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, kteří nemají doposud poptanou firmu na výměnu, zaspali. Ať již budou chtít zůstat u stejného zdroje tepla, nebo se rozhodnou pro změnu, je nejvyšší čas začít se porozhlížet po dodavateli. Topenářů je dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé. I když o nařízení vláda mluví několik let a kvůli energetické krizi lhůtu pro výměnu prodloužila o dva kalendářní roky, stále jsou domácnosti, které výměna teprve čeká. Doporučuju proto nic neodkládat a zajistit si tak co nejdřívější termín realizace. Do prvního září je nutné mít alespoň objednaný termín výměny,“ říká David Šafránek, vedoucí technického oddělení ve společnosti Stiebel Eltron.
Jako variantu vytápění za dosavadní kotel na tuhá paliva zvažují ti majitelé, kteří již mají poptanou firmu na výměnu, nejčastěji modernější kotel na tuhá paliva (27,3 %) či modernější plynový kotel (27,3 %). Domácnosti, které plánují výměnu kotle, mají ještě do 1. září možnost požádat o tzv. Kotlíkovou dotaci ve stávající výši. Po tomto datu budou dotace sníženy, což může znamenat vyšší finanční náklady pro žadatele. O snížení dotací však aktuálně neví 39 % majitelů kotlů na tuhá paliva. Téměř čtvrtina Čechů, kteří mají již poptanou firmu na výměnu nevyhovujícího kotle, zvažuje variantu tepelné čerpadlo.
„Jakmile se řekne výměna kotle, natož povinná, většina lidí si představí práci navíc, složité zařizování a finanční náročnost. Přechod na novější zdroj vytápění má ale i mnoho výhod. Mimo zmíněné respektování zákona a vyhnutí se pokutě, má změna pozitivní dopad na peněženku domácností. Jednou z možností je právě tepelné čerpadlo, které čerpá energii z obnovitelných zdrojů. Ty jsou jak ekologičtější, tak dlouhodobě finančně úspornější. Navíc na ně lze momentálně čerpat státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Dají se využít například na tepelná čerpadla. Finanční příspěvek může uhradit až 50 % celkových nákladů,“ uzavírá David Šafránek.
Průzkum společnosti Stiebel Eltron probíhal ve dnech od 29. 5. do 3. 6. 2024 na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Stiebel Eltron působí v České republice od roku 1991. Skupina v současnosti vlastní sedm výrobních závodů, 26 prodejních společností a má zastoupení ve více než 120 zemích. Společnost má přibližně 6000 zaměstnanců po celém světě.