ČR za loňský rok poslala do EU z výběru cla méně
Česká republika loni poslala do EU z výběru cla 6,6 mld. Kč, což je meziroční pokles o 11 procent. Do státního rozpočtu celní správa odvedla na clech 1,6 mld. Kč, což je meziročně rovněž o 11 procent méně. Dohromady do EU i do rozpočtu tak celní správa loni odvedla z cel 8,2 mld. Kč, zhruba o miliardu korun méně. Vyplývá to ze Zprávy o činnosti celní správy za rok 2020, kterou zveřejnilo ministerstvo financí.
„Celkový plán odvodu cla pro rok 2020 činil 8,5 miliardy korun, z toho plán v rámci poskytnutí tradičních vlastních zdrojů na účet Evropské komise byl 6,8 miliardy korun, plán odvodu cla na účet státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Uvedený plán byl splněn na 96,8 procenta,“ uvádí materiál.
Celní správa nedávno informovala, že Evropská komise požaduje po České republice zhruba 2,1 mld. Kč (82,5 mld. EUR) za špatné vyměření cla při dovozu textilu a obuvi z Číny v letech 2012 až 2019. Peníze komise požaduje i po dalších státech EU kvůli tomu, že podhodnotily hodnotu dovezeného zboží z Číny. To vedlo k nižším příjmům rozpočtu EU. Celní správa se závěry komise nesouhlasí a bude o této záležitosti jednat.
Clo patří mezi tzv. tradiční zdroje rozpočtu EU. Podle účetní závěrky EU za rok 2019 činilo 21,2 miliardy eur (zhruba 515 miliard korun). Celkové výnosy EU v roce 2019 činily 160,3 miliardy eur.
Ze zprávy o činnosti celní správy za rok 2020 dále vyplývá, že celníci ke konci loňského roku evidovali neuhrazené clo za zhruba 126 milionů korun. To je o 16 % více než ke konci roku 2019. Z celkové sumy nedoplatky na clu činily 45,4 mil. Kč, tedy o zhruba třetinu méně než o rok dříve. Zbylá částka 80,5 milionu korun dosud podle zprávy není splatná kvůli termínu splatnosti nebo povolení ulehčení plateb.
Celkový počet dovozních celních prohlášení podaných loni ve srovnání s rokem 2019 klesl o 3,6 % na 1,29 milionu. Počet položek v celních prohlášeních rovněž klesl, a to o sedm procent na 2,7 milionu. „Celosvětová pandemie COVID-19 měla vliv na určitém snížení celkového počtu celních prohlášení oproti roku 2019. Na druhou stranu byly v mnohem vyšší míře využívány zjednodušené postupy, při nichž lze celní formality vyřídit prostřednictvím vzdáleného přístupu a není nutné osobně navštěvovat celní úřady, což se právě v této době ukázalo jako dvojnásob výhodné,“ uvádí zpráva.