ČR bude spolupracovat s Francií v jaderné energetice

Ilustrační obrázek: Gerd Altman z Pixabay

Česká republika bude spolupracovat s Francií na financování společných projektů v jaderné energetice. Počítá s tím nová dohoda Technologické agentury ČR s Francouzskou národní výzkumnou agenturou. Po dnešním setkání to na tiskové konferenci oznámili český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a francouzská ministryně pro energetickou transformaci Agnés Pannierová-Runacherová. Oba státy také chtějí dál spolupracovat při prosazování vhodných podmínek pro rozvoj jaderné energetiky v EU.

Hlavním tématem dnešního setkání ministrů byla energetická tranzice v Evropě a role jaderné energie při dekarbonizaci energetiky a při zajištění energetické bezpečnosti. Součástí jednání byl i podpis dohody o spolupráci mezi agenturami, podle níž se budou moci subjekty z obou zemí ucházet o financování projektů k rozvoji jaderné energetiky.

Český ministr v souvislosti s dnešní schůzkou připomněl, že letošní rok bude pro tuzemskou jadernou energetiku průlomový, protože se bude rozhodovat o dodavateli nového jaderného bloku v Dukovanech a také o počtu nových jaderných zdrojů. „Pro úspěšné dosažení těchto cílů potřebujeme co nejspravedlivější podmínky pro podporu jaderné energie v rámci Evropské unie. Věřím, že na podporu ze strany Francie se v tomto ohledu budeme moci spolehnout,“ řekl Síkela.

Ministři připomněli, že oba státy jsou členy Jaderné aliance, v níž je 14 unijních zemí. Cílem je podle nich zajistit podmínky pro rozvoj jaderné energetiky v Evropě, a to na stejné úrovni, jaké mají ostatní nízkoemisní zdroje. Síkela dnes také podpořil návrh na vytvoření Průmyslové aliance, která by měla urychlit vývoj a nasazování malých a středních modulárních reaktorů.

Francie má největší podíl jaderné energetiky v Evropě, aktivní je i v Česku. Francouzská společnost Framatome je dodavatelem jaderného paliva do elektrárny v Temelíně. Francouzská společnost EDF je vedle severoamerického Westinghouse a korejského KHNP jedním z uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech.