CNBC: Giganti jako Google či Microsoft se obracejí k jádru!

Ilustrační foto: Daniele La Rosa Messina na Unsplash

Datová centra mohou spotřebovávat víc energie než velká města. Spotřeba v USA může do roku 2050 vzrůst až o ¾. Technologičtí giganti proto začínají sázet na jádro, napsala CNBC.

Řeč je o firmách jako Google, Microsoft, Amazon a Meta. Tedy skutečných technologických lídrech a zároveň gigantech z hlediska tržní kapitalizace. Ve výčtu, který web nabídl, chybí z této skupiny v podstatě jen Apple.

Datová centra, budovaná nejen tkovými obry, posouvají podle CNBC poptávku po energii na novou úroveň. Odhad, že do roku 2050 může i kvůli nim vzrůst v USA o 75 %, pochází přímo z amerického ministerstva energetiky.

tato oznámení znamenají začátek trendu v celém odvětví

Ekonomové a mnozí energetici už delší dobu varují, že poptávka poroste celosvětově neúměrným tempem například i kvůli elektromobilitě nebo masivnímu odklonu od plynu při vytápění (např. v Německu). Energetická krize však zatím přinesla v Evropě pouze částečnou renesanci jádra, a to především v reakci na dění na Ukrajině.

Teď se zdá, že tento zdroj může mít novou budoucnost i v USA. „Jak lídři v závodě AI prosazují další technologický pokrok a zavádění, mnozí zjišťují, že jejich energetické potřeby jsou stále více v rozporu s jejich cíli udržitelnosti,“ napsal web CNBC.

Po letech zaměření na obnovitelné zdroje se tak podle něj nyní velké technologické společnosti obracejí na jadernou energii. A to pro její schopnost poskytovat masivní energii účinnějším a udržitelnějším způsobem.

Google, Amazon, Microsoft, Meta, ale i některá méně známá jména, zkoumají nebo investují do projektů jaderné energetiky. Jejich oznámení znamenají začátek trendu v celém odvětví, napsal web.

Nejde zřejmě jen o dohady a spekulace. Michael Terrell, vrchní ředitel pro energetiku a klima ve společnosti Google, prohlásil, že jádro má spoustu výhod. Je bezuhlíkové a může běžet stále. Navíc je nesmírně efektivní, tvrdí.