Ceny v Číně poprvé od února 2021 klesly. Narůstají obavy o hospodářský růst

Peking. Foto: redakce

Čína poprvé od února roku 2021 zaznamenala meziroční pokles spotřebitelských cen. Podle měření statistického úřadu ceny klesly ve srovnání s červencem loňského roku o 0,3 procenta, píší zahraniční agentury. Desátým měsícem klesal také index výrobních cen (PPI).

Červencový vývoj spotřebitelských cen v Číně nebyl překvapením. Průzkumy vedené agenturami Bloomberg a Reuters ukázaly, že v průměru analytici očekávali meziroční pokles o 0,4 procenta. V červnu se index spotřebitelských cen (CPI) meziročně nezměnil.

Obavy z japonské cesty trvalého ochlazení

Čína zažila poslední období deflace na přelomu let 2020 a 2021. Nyní je od roku 2021 Čína první zemí ze skupiny velkých světových ekonomik G20, která je v deflaci. Naposledy se v této situaci v srpnu 2021 ocitlo Japonsko, uvedla agentura Reuters.

Odborníci se však obávají, že letošní období poklesu cen by mohlo být delší kvůli problémům v hlavních odvětvích čínského hospodářství a vysoké nezaměstnaností mezi mladými, píše agentura AFP. Narůstají také obavy, že Čína vstupuje do období mnohem slabšího růstu než dosud a že se vývoj v Číně bude více podobat vývoji v Japonsku. Na jeho slabý růst a de facto stagnaci cen i mezd od začátku 90. let se odkazuje jako na ztracené dekády.

hlavní příčinou „deflačního šoku“ je krize v realitním odvětví

Podle ekonoma Andrewa Batsona je hlavní příčinou „deflačního šoku“ krize v realitním odvětví. Výrazný pokles zaznamenaly v červenci také čínský vývoz a dovoz.

„V případě Číny je čím dál více zjevný rozdíl mezi výrobou a službami. To znamená, že ekonomika poroste ve zbytku roku 2023 dvojí rychlostí, zvláště když se znovu objevují potíže kolem nemovitostí,“ řekl hlavní ekonom společnosti Natixis Gary Ng, který má na starosti oblast Asie a Tichomoří. „Také to ukazuje, že pomalejší oživení čínské ekonomiky, než jaké se očekávalo, není dost silné na to, aby vyrovnalo slabší globální poptávku a zvýšilo ceny komodit,“ dodal.

Desátý měsíční pokles za sebou zaznamenal v červenci index výrobních cen (PPI), který se propadl o 4,4 procenta. To je jisté zlepšení ve srovnání s červnem, kdy index zaznamenal meziroční pokles o 5,4 procenta.

Deflace je opakem inflace a označuje pokles obecné cenové hladiny. Většina ekonomů považuje deflaci za nebezpečnější pro vývoj ekonomiky než mírně rostoucí ceny. Spotřebitelé z ní na první pohled těží, protože mohou platit méně za zboží a služby. Deflace však obvykle také vytváří tlak na zisky firem, a skrývá tak riziko snižování mezd nebo propouštění.

Peking si stanovil cíl pro průměrnou spotřebitelskou inflaci v roce 2023 na přibližně tři procenta. Loni ceny meziročně vzrostly o dvě procenta.