Český průmysl pokračuje v propadu
Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně klesla o 3,4 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 0,7 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 4,1 procenta, oznámil Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě.
„Meziroční pokles průmyslové produkce v červnu ovlivnila zejména vyšší srovnávací základna, a to především ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení. Pokračoval také dlouhodobý pokles ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Kladným směrem k meziročnímu tempu nejvíce přispěla odvětví výroba a rozvod elektřiny a plynu, chemický a potravinářský průmysl. Vysoká tempa růstu v oděvním a kožedělném průmyslu byla naopak ovlivněna zejména nízkou loňskou srovnávací základnou.
Za celé letošní 1. pololetí byla průmyslová výroba oproti 2. pololetí 2023 reálně nižší o 0,3 %. Meziročně klesla o 1,6 procenta. Meziroční pokles zaznamenala většina průmyslových odvětví. Nejvíce k poklesu přispěla výroba strojů a zařízení, kde meziročně klesla produkce o 13 %. Dále výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 1,8 % a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství o 8,5 procenta. O 15 % se meziročně snížila těžba uhlí. Na druhé straně nejvyšší kladné příspěvky byly zaznamenány v odvětvích výroba potravinářských výrobků o 4,8 %, výroba chemických látek a chemických přípravků o 3,7 %, ostatní zpracovatelský průmysl (zahrnující např. výrobu her a hraček nebo zdravotnických potřeb; růst o 7 %) a výroba papíru a výrobků z papíru, kde výroba stoupla o 7,5 procenta.
„Obě dnešní čísla jsou zklamáním,“ hodnotí meziměsíční a meziroční hodnoty Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „V posledním roce domácí průmyslová výroba vzrostla jen dvakrát, což je velmi nelichotivý výsledek. Jakožto průmyslová ekonomika je růst celého hospodářství výrazně ovlivněn právě průmyslem.“
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červnu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 4,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 4,8 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 2,8 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek vyšší o 6,1 procenta.
„Nové průmyslové zakázky přibyly zejména ve výrobě motorových vozidel. Jejich hodnota se v tomto odvětví zvýšila meziročně o více než desetinu. Nové dlouhodobé zakázky byly uzavřeny v podnicích vyrábějících ostatní dopravní prostředky a zařízení, zejména kolejová vozidla,“ říká Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Pokles zakázek pokračoval v návaznosti na sníženou poptávku a produkci ve výrobě strojů a zařízení a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
„Vývoj v tuzemském průmyslu zůstává silně rozkolísaný, většina sektorů ale čelí útlumu z titulu slabé zahraniční poptávky,“ říká Dominik Rusinko, analytik ČSOB. „Povzbudivou zprávou je nárůst hodnoty nových zakázek – v meziročním srovnání o 4,1 procenta, meziměsíčně o 6,1 procenta. Hlavním tahounem byl opětovně automobilový průmysl, kde hodnota nových zakázek vzrostla o více než desetinu. Naopak pokles zakázek pokračoval ve strojírenství, výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.“
Výsledky průmyslu tlačí do mínusu vysoká srovnávací základna loňského roku, a to hlavně ve výrobě motorových vozidel. Vlastně je to paradoxní. Před rokem vylepšovalo výsledek průmyslu to, že se automobilkám dařilo na trhy posílat vozy, které kvůli nedostatku dílů čekaly na dokončení dlouhé měsíce. Nyní se karta otáčí a automobilky nedokáží pokořit loňskou produkci. Vidíme jejich pokles o téměř 8 procent. Navíc je stále zřejmější, že kvůli evropské zelené politice, která nejen zdražuje elektřinu, ale také tlačí automobilky do nesmyslných emisních norem, prohrávají evropské automobilky souboj s čínskou a americkou konkurencí,“ říká Jiří Cihlář, analytik společnosti Next Finance. „Když půjdeme dál, tak už tradičně vidíme, že klesá výroba strojů a zařízení a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství. Tady platí, že energeticky náročná odvětví to mají v Evropě stále těžší.“
Výhled do dalších měsíců vypadá o lépe než současná situace vzhledem k růstu nových zakázek. Pozvolna se zvedají nové zakázky ze zahraničí (o 4,8 %) i tuzemské nové zakázky (o 2,8 %).
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu 2024 meziročně snížil o 2,1 procenta.
Podle Eurostatem zveřejněných údajů v květnu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 2,5 procenta. Největší meziroční pokles zaznamenalo Rumunsko (o 6,9 %) a Německo (o 6,6 %). Český průmysl klesl o 3,2 procenta. Naopak nejvíce vzrostl dánský průmysl (o 9,6 %) a irský průmysl (o 8,7 %). Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce poklesla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (o 11,3 %) a nejvyšší růst zaznamenala výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (o 6,4 %).