Český průmysl brzdí svůj pád, který trvá již 37 měsíců

České zpracovatelské firmy podle posledních údajů o sentimentu nákupních manažerů od S&P Global na konci prvního čtvrtletí zaznamenaly méně výrazný útlum. Výrobní index nákupních manažerů PMI v České republice po sezónní úpravě stoupl z únorových 47,7 bodu na 48,3 bodu v březnu. Ke hranici růstu 50 bodů tak sice ještě PMI nevystoupal, ale tempo poklesu zvolňovalo v každém měsíci prvního čtvrtletí roku 2025, a ten poslední březnový byl nejslabší pokles od června 2022.
K mírnějšímu snížení výkonu vedlo pomalejší snižování výroby i nových zakázek. Produkce vzhledem k oslabení nejistoty mezi zákazníky klesla jen lehce a optimismus ve dvanáctiměsíčních výhledech podnikatelů zároveň stoupl na nejvyšší úroveň za rok.
Inflační tlaky vzrostly a firmy ve snaze snížit výdaje pokračovaly v redukci nákupu vstupů a počtu zaměstnanců, i přes známky úbytku volných kapacit.
„Mírnější tempo poklesu výroby a nových zakázek signalizovalo pro české zpracovatelské hospodářství další přiblížení stabilizaci. Firmy povzbudilo získání nových klientů a méně utlumená zahraniční poptávka,“ říká Siân Jones, vedoucí ekonomka u S&P Global Market Intelligence. „Důvěra výrobců byla dokonce nejvyšší za rok. Výzvy nicméně přetrvávaly. Firmy pozorně sledovaly své výdaje a stále byly opatrné v náborech zaměstnanců i v nákupech vstupů. Inflační tlaky zároveň zesílily. Ceny vstupů vzrostly nejrychlejším tempem podruhé za více než dva roky a přinutily výrobce zboží zvýšit své prodejní ceny poprvé od loňského září. Toto historické zvýšení by v roce 2025 mohlo přispět k opatrnějšímu přístupu měnové politiky.”
Objemy výroby v českých firmách se podle březnových dat opět snížily. Ač některé hlásily utlumenou poptávku, jiné se zmiňovaly o menší nejistotě mezi zákazníky, a výstup následně klesl jen mírným tempem. Současný trend trvá téměř tři roky, ale poslední redukce byla v této řadě nejslabší. Na konci prvního čtvrtletí k tomu přispělo méně výrazné snížení přílivu nových zakázek. Účastníci průzkumu zaznamenali jisté známky oživení v poptávce i získání nových odběratelů.
Tempo poklesu nového obchodu zpomalilo čtvrtý měsíc v řadě a bylo nejslabší od března 2022. Pomaleji v březnu klesly také nové exportní zakázky. Jejich nepatrné snížení bylo nejslabší v současné řadě poklesu, který trvá 37 měsíců. Průměrná finanční zátěž mezitím během března vzrostla rychlejším tempem. Inflaci údajně poháněly vyšší ceny materiálů včetně výrobků z papíru a větších výdajů na energii. Tempo růstu bylo silné a stejně ostré jako v lednu roku 2023. Čeští výrobci se snažili vyšší náklady promítnout do cen zákazníkům a poprvé od loňského září zvýšili své prodejní ceny. Tempo jejich inflace bylo navíc rychlejší než průměr průzkumu a nejprudší od února 2023.
Protože ale nové zakázky opět klesly a náklady vzrostly, čeští výrobci se drželi zpátky a dál redukovali jak zaměstnanost, tak nákupy vstupů. Tempo poklesu v obou případech od února zvolnilo, bylo však obecně silné. Zatímco nákupní aktivita znovu klesla, dodavatelské termíny zůstaly na zhruba stejné úrovni jako v únoru: Po lehkém zlepšení byl výkon prodejců víceméně stabilní.
Čeští výrobci zároveň v březnu registrovali další měsíční snížení rozpracovanosti. Volných kapacit nicméně evidentně ubylo a objemy nedodělků klesly jen nepatrně.
Objemy zásob v českých výrobních podnicích dál klesaly, protože firmy v březnu pokračovaly ve využívání a vyskladňování nakoupeného i hotového zboží. Tempo snižování se ale v obou případech zmírnilo, protože v některých firmách se údajně začalo s obnovou zásob s ohledem na pozitivnější prognózy pro budoucí výrobu.
„Obchodní důvěra se ve výhledech na příští rok na konci prvního čtvrtletí zlepšila. Čeští výrobci doufají, že oživení zákaznické poptávky a obnovený růst nových zakázek podpoří růst budoucího výstupu. Stupeň optimismu byl nejvyšší za rok, ač lehce pod průměrem průzkumu,“ shrnuje zpráva S&P Global Market Intelligence.
„Pozornost si tentokrát zaslouží zesílené cenové tlaky v průmyslu. Ceny vstupů vzrostly v březnu nejrychlejším tempem za více než dva roky z titulu dražší energie a cen materiálů. To se výrobci snažili ve větší míře promítnou do prodejních cen, což vedlo poprvé od loňského září k jejich zdražení. Z jednoho čísla zatím těžko dělat silné závěry, pokud by však měly cenové tlaky dále zesilovat, pro ČNB půjde o další argument pro opatrnost při kalibraci měnové politiky,“ komentuje PMI Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Privátní bankovnictví. „Směrem k příštím dvanácti měsícům hledí čeští výrobci vůbec nejoptimističtěji za poslední rok. Ve větší míře totiž sázejí na oživení zahraniční poptávky, která skrze vyšší zakázky restartuje výrobu. To je dobrá zpráva, kterou však může již v tomto týdnu narušit nové kolo obchodních cel ze strany Trumpovy administrativy. Pokud by Spojené státy uvalily diskutovaná 20% cla na veškeré dovozy z EU, nálada v průmyslu a samozřejmě i jeho výkon by velmi pravděpodobně zamířily znovu do deprese.“