Ceny ropy rostou, Rusko zakázalo většinu vývozu pohonných hmot

Foto: Anita starzyczka, Pixabay

Ceny ropy rostou. Reagují tak na rozhodnutí Ruska dočasně zakázat většinu vývozu pohonných hmot, které vrátilo pozornost investorů k obavám o dostatečné dodávky na trh.

Kolem 17:50 našeho času včera cena severomořské ropy Brent rostla o 0,2 procenta na 93,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,4 % a prodávala se za 90 dolarů za barel.

Rusko s okamžitou platností dočasně zakázalo export benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou čtyř bývalých členů Sovětského svazu, aby tak stabilizovalo situaci na domácím trhu. Oznámila to ve čtvrtek ruská vláda. Zákaz se netýká členů Euroasijské hospodářské unie (EAHU), tedy Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Tento výpadek bude znamenat, že se odběratelé pohonných hmot z Ruska budou muset poohlédnout jinde. Aby byly rafinerie schopné tuto poptávku uspokojit, budou muset zpracovat více ropy, a to v době, kdy se dodávky ropy na trhy snižují, uvedl makléř firmy PVM Tamás Varga.

Ceny přitom nejprve klesaly v obavách o poptávku. Centrální banka USA (Fed) ve středu nechala úrokové sazby beze změny, ale naznačila, že do konce roku předpokládá jejich další zvýšení. To může utlumit hospodářský růst a poptávku po pohonných hmotách, napsala agentura Reuters.