Ceny dodavatelů zrychlily růst, inflace pokračuje
Ceny zemědělských produktů v listopadu byly meziročně vyšší o 5,5 procenta. Ceny stavebních prací meziročně byly vyšší o 2,5 %. Ceny tržních služeb pro podniky meziročně stouply o 3,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě.
„V meziročním srovnání zrychlily svůj růst jak ceny v zemědělství na 5,5 %, tak i ceny v průmyslu na 1,7 procenta. Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 2,5 % a ceny tržních služeb pro podniky o 3,7 procenta,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně snížily o 2 %. Klesly ceny ovoce o 3,2 %, drůbeže o 2,9 %, čerstvé zeleniny o 0,9 % a prasat o 0,2 %. Vzrostly ceny vajec o 22,1 %, olejnin o 5,2 %, mléka o 4 %, brambor o 3,9 %, skotu o 2,7 % a obilovin o 0,9 procenta. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 5,5 % (v říjnu o 2,4 %). V rostlinné výrobě ceny vzrostly o 3,2 %. Vyšší byly ceny olejnin o 16,7 % a ovoce o 25 %, ceny brambor klesly o 5,5 % a obilovin o 0,4 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 9,6 %. Ceny mléka se zvýšily o 16,8 %, skotu o 14,8 % a vajec o 11,9 %. Klesly ceny prasat o 6,1 % a drůbeže o 3,7 procenta.
Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,4 %. Vzrostly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,4 % a motorových vozidel (kromě motocyklů), přívěsů a návěsů o 0,7 procenta. Vyšší ceny byly zaznamenány u koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny potravinářských výrobků vzrostly o 0,3 %, zejména mléčných výrobků o 2,4 procenta. Ceny ostatních potravinářských výrobků klesly o 1,3 %. Shodně se snížily ceny základních kovů a nápojů o 1,1 % a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení o 0,3 %.
Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o 1,7 % (v říjnu o 0,8 %). Růst zaznamenaly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 6 %, motorových vozidel (kromě motocyklů), přívěsů a návěsů o 3,3 % a opravy, údržby a instalace strojů a zařízení o 4,6 procenta. Ceny potravinářských výrobků rostly o 1 %, zejména mléčných výrobků o 10,1 procenta. Nižší byly ceny mlýnských a škrobárenských výrobků o 8,9 procenta. Klesaly ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků. Ceny kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení byly nižší o 1,6 % a černého a hnědého uhlí a lignitu o 4,6 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly meziročně ceny výrobků investiční povahy o 3,2 %, energie o 2,4 % a zboží krátkodobé spotřeby o 1,8 %. Ceny průmyslových výrobců bez energie byly vyšší o 1,4 % (v říjnu vzrostly o 1,1 %).
Ceny stavebních prací se podle odhadů meziměsíčně zvýšily o 0,3 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily. Ceny stavebních prací se meziročně podle odhadů zvýšily o 2,5 % (v říjnu o 2,3 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší o 0,9 % (v říjnu o 0,8 %).
Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,1 %. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu klesly o 1,1 %, za služby v oblasti zaměstnání o 1 %, za poradenství v oblasti řízení o 0,7 % a za služby v oblasti tvorby programů a vysílání o 0,4 %. Vzrostly ceny za služby v produkci filmů, videozáznamu a televizních programů o 4,7 %, ceny za služby v oblasti nemovitostí a za služby v pozemní dopravě se shodně zvýšily o 0,2 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby se nezměnily. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,7 % (v říjnu o 3,6 %). Ceny za služby v oblasti zaměstnání vzrostly o 15,5 %, za reklamní služby a průzkum trhu o 10,4 % a za služby v oblasti nemovitostí o 7,6 procenta. Nižší byly ceny za služby v pozemní dopravě, a to o 0,8 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 3,1 % (v říjnu o 2,9 %).
„Ceny průmyslových výrobců bez energie by byly vyšší jen o 1,4 procenta. I to naznačuje, že ceny energie výrazně přispívají ke zrychlování inflace na začátku výrobního řetězce,“ připomíná Jiří Cihlář, analytik poradenské společnosti Next Finance. „Pokles cen v zemědělství je definitivně za námi. Naopak budeme sledovat jejich poměrně svižný růst, který bude v dalších měsících tažený hlavně růstem cen v živočišné výrobě. To se projeví v tom, že budou stabilně růst také koncové ceny potravin na regálech obchodů. Ještě nějakou dobu si výrazně připlatíme za cokoliv spojeného s mlékem, a to včetně másla. Kvůli dražším potravinám spotřebitelská inflace přijde o svou významnou brzdu.“
V zemích Evropské unie, podle údajů zveřejněných Eurostatem, ceny průmyslových výrobcův říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % (v září klesly o 0,6 %). Ceny se nejvíce zvýšily v Estonsku a v Itálii shodně o 1 % a ve Francii o 0,9 %. Vyšší ceny byly v Německu a Rakousku shodně o 0,2 % a v Polsku a v Česku shodně o 0,1 %. Nejvíce ceny klesly v Bulharsku o 2,9 %, na Slovensku o 2 % a v Rumunsku o 1,5 procenta.
Meziročně v říjnu v EU klesly ceny o 3 % (v září o 3,3 %). Ceny se nejvíce snížily na Slovensku o 20,4 %, v Lucembursku o 6,4 % a ve Francii o 5,7 %. Nižší byly ceny v Polsku o 5,1 %, v Rakousku o 4,8 % a v Německu o 1,2 %. Naopak nejvíce rostly ceny v Česku o 0,8 %, na Maltě o 0,7 % a ve Švédsku o 0,4 procenta.