Celosvětová předpověď počasí se vylepší díky českému modulu AI

Ilustrační foto: Bruno Henrique z Pixabay

Ve Velké Británii prý stále platí jakýsi středověký zákon, který věštcům hrozí za falešnou věštbu smrtí. Vztahuje se i na předpovědi počasí. Meteorology, nejen britské, může nyní ochránit česká inovace. Tvůrce robota ChatGPT Plus schválil nadstavbový prvek z dílny české meteorologicko-technologické společnosti Meteocentrum.cz, který využívá napojení na aktuální data o počasí pro celý svět. Jsou to totožná data, která meteocentrum.cz využívá i pro předpověď počasí zobrazovanou na svém webu. „Uživatelé ChatGPT Plus po celém světě tak mohou díky tomu začít klást otázky na budoucí, aktuální i minulé počasí a dostanou přitom odpovědi založené na českém meteorologickém modelu,“ vysvětluje Bohuslav Zeman, projektový manažer z Meteocentra, www.meteocentrum.cz.

Na první pohled se zdá, že umělá inteligence už ví všechno. Kdo se však v běžně dostupné základní verzi robota pokusí zeptat na předpověď počasí na nejbližší víkend, nepochodí. ChatGPT je totiž vytrénován jen na archivních datech do září 2021, což vám při jakékoliv otázce na aktuální dění nezapomene slušně, ale důrazně připomenout.

Meteorologická služba meteocentrum.cz přitom sama využívá umělou inteligenci pro vylepšení svých předpovědních dat, a to už několik let. S tímto vývojem začala dříve, než celosvětová mánie s umělou inteligencí vypukla. Kvalita dat je i díky tomu znatelně lepší. Tato meteorologická data už nejsou jen obyčejným výstupem některého z existujících modelů, ale předpověď vzniká syntézou dostupných modelů. „Strojové učení vybírá pro každou situaci ten model, který se v minulosti při podobné situaci nejvíce osvědčil. Kvalita předpovědí tím výrazně roste a v čase se přirozeně dále zdokonaluje, jak se stroj učí na stále větším množství dat,“ vysvětluje Zeman.

Meteocentrum.cz na mezinárodním poli provozuje služby pod značkou Meteosource, a proto se rozšíření jmenuje Weather Meteosource. „Pokud používáte ChatGPT Plus, můžete si ho do aplikace přidat zcela zdarma. Jde o napojení na aktuální data o počasí pro celý svět. Jedná se o totožná data, která meteocentrum.cz využívá i pro předpověď počasí zobrazovanou na svém webu,“ říká Zeman.

Umělá inteligence je v tomto případě zastoupena hned dvakrát – nejprve její pomocí vznikají přesná meteorologická data na meteocentrum.cz, a následně je tímto způsobem vygenerován text o počasí na těchto datech postavený. I díky tomu byl český produkt schválen k mezinárodnímu využití v ChatGPT. Kromě předpovědí počasí je v databázi také archiv počasí, dlouhodobé průměry a další parametry. Díky tomu se nemusíte při rozhovoru s robotem omezovat jen na obyčejné otázky typu „Jak bude zítra?“. Klást můžete i mnohem komplikovanější dotazy.

Například: Otázka: Je lepší navštívit Hanoi v létě nebo na jaře na základě počasí? AI: Průměrná teplota v létě se pohybuje okolo 30 °C s průměrnými srážkami kolem 200 mm. Na jaře jsou průměrné teploty okolo 25 °C a srážky 49 mm. Léto je tedy teplejší a vlhčí než jaro. Pokud preferujete vyšší teploty, ale vlhčí počasí, léto bude lepší období pro návštěvu Hanoje. Na druhou stranu na začátku jara bude převládat spíše sušší počasí. Mějte prosím na paměti, že se jedná o průměrné hodnoty a skutečné podmínky se mohou lišit.