Celosvětová poptávka po elektřině loni výrazně rostla
Celosvětová poptávka po elektřině vzrostla loni o 6 %, tedy 1500 terawatthodin (TWh). V procentech byl růst nejvyšší od zotavení z globální finanční krize v roce 2010. V TWh byl růst rekordní. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) o elektrárenském sektoru.
V příštích několika letech by ale růst celosvětové poptávky po elektřině měl zpomalit díky vyšší energetické účinnosti a zpomalení ekonomického oživení. Do roku 2024 předpokládá IEA růst poptávky v průměru o 2,7 % ročně, i když dopady koronavirové pandemie a vysokých cen energií jsou stále nejisté.
Nejvíce se má poptávka po elektřině v letech 2022 až 2024 zvyšovat v jihovýchodní Asii, a to v průměru o 5 procent. Následovat bude asijsko-pacifický region, který zahrnuje Čínu. Zde má poptávka růst o přibližně 4 %, což je mírně pod úrovní z doby před pandemií.
V Severní a Latinské Americe se má poptávka zvyšovat o zhruba 1 procento. Největší bude procentní růst v Mexiku a Kanadě. V Evropě se má letos poptávka zvýšit o 1,7 %, v dalších letech pak bude stagnovat.
Emise oxidu uhličitého v energetickém sektoru po dvou letech poklesu loni stouply o 7 % na nový rekord. Pomalejší růst poptávky po elektřině a zvýšení produkce z nízkouhlíkových zdrojů by měly růst emisí v letech 2022 až 2024 snížit na méně než 1 % ročně.
Produkce elektřiny z fosilních paliv bude v příštích letech stagnovat. Obnovitelné zdroje by v příštích třech letech měly růst o 8 % ročně a v roce 2024 by měly pokrýt více než 90 % celkového růstu poptávky.