CDU nepodpoří projekty německé vlády. Země spěje k předčasným volbám
Největší opoziční uskupení v Německu a favorit příštích voleb CDU/CSU nepodpoří vládní projekty poté, co koalice ztratila většinu v Budestagu. Vyplývá to z informací webu Der Spiegel. Země podle všeho spěje k předčasným volbám.
Vládní krize nastala poté, co kancléř Olaf Scholz odvolal ministra financí Christiana Lindnera a poté z koalice odešla celá jeho mateřská FDP. Tato liberální strana sice nepatří k nějvětším a je možné, že příště ani projde do parlamentu, nicméně teď jejích 92 hlasů teď koalici chybí, aby mohla v Budestagu prosazovat své záměry.
Handelsblatt: Evropa je bez lídra. Nahrává to Putinovi s Trumpem
Ihned po jejím odchodu se nechal kancléř Scholz slyšet, že chce do konce roku prosadit některé plány i s menšinou. Německá média to okamitě vyhodnotila tak, že bude muset spolupracovat s opozicí (protože realitvně liberální FDP se rozkmotřila s levicovou sociální demokracií zřejmě nejen z mocenských, ale i ideových důvodů; což bylo vidět už při přípravě státního rozpočtu na příští rok). Konkrétně, že její nadějí je šéf CDU Friedrich Merz, nazývaný Der Spiegelem lídrem opozice.
Jenže právě on podle vyjádření pro zmíněný web spolupráci odmítl. Zároveň se podle Die Weltu vysmál informaci, že vicekancléř a ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck chce vést do voleb stranu zelených jako kandidát na kancléře. „Sebedeklarace jako kandidáta na kancléře s devítiprocentním souhlasem voličů má rozhodně humorný prvek,“ uvedl.
Také chce, aby kancléř požádal o důvěru nikoliv až v lednu, jak deklaroval, ale už příští týden. K tomu ho ovšem nemůže nijak přinutit.
Scholz už připustil, že pokud v lednu důvěru nezíská – což je pravděpodobné – na jaře by měly přijít nové volby. Zdá se, že Friedrich Merz si do nich věří, CDU/CSU vede průzkumy veřejného mínění. Zároveň jsou ale prefernce rozdrobené, takže je otázkou, zda po případných volbách nepřijde patová situace, kdy nebude možné dát dohromady koalici. Na jedné starně CDU/CSU a případná další pravice, na druhé levice sociální demokracie a zelených, a ve vzduchoprázdnu silné strany, s nimiž nikdo nechce nic mít – AfD a ultralevicová Aliance Sahry Wagenknechtové.
Prestižní deník a web Handelsblatt každopádně situaci hodnotí tak, že Evropa je nyní bez lídra. Což nahrává Putinovi s Trumpem. Zvlášť v situaci, kdy i Německo řeší, kde vzít další peníze na podporu Ukrajiny.