Aramco hledá kapitál pro svůj projekt těžby plynu

Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco zahájila jednání s potenciálními podporovateli jejího projektu na těžbu plynu Džafúrá v hodnotě 110 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). S odvoláním na informované zdroje to napsala agentura Bloomberg. Pole Džafúrá je jedním z největších nekonvenčních polí s plynem na světě a má podpořit snahu firmy o diverzifikaci vývozu energie.

Firma Aramco, nad kterou má kontrolu stát, hledá podle zdrojů kapitálové investory, kteří by pomohli financovat rozvoj střednědobých a navazujících projektů. Oslovila proto soukromé investiční fondy a další velké fondy, které investují do infrastruktury. Jednání jsou ale zatím v počáteční fázi.

Ilustrační foto: Anoitne Beverge z Pixabay

Válka na Ukrajině způsobila prudký růst poptávky po zemním plynu, zvláště od evropských zemí, které získávaly plyn z Ruska. Státy v Perském zálivu tak přistoupily k ambiciózním plánům na rozšíření těžby plynu.

Pole Džafúrá je důležitou součástí strategie Saúdské Arábie, jejímž cílem je diverzifikovat vývoz energie mimo ropu. Odhaduje se, že v ložisku se nachází 200 bilionů krychlových stop (6,3 bilionu metrů krychlových) surového plynu. Aramco očekává, že zahájí těžbu v roce 2025 a že do roku 2030 těžba dosáhne zhruba dvou miliard krychlových stop (63,2 milionu metrů krychlových) denně.

Velká část vytěženého plynu má být použita k výrobě tzv. modrého vodíku, řekl loni ministr energetiky Abdalazíz bin Salmán. Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn ještě o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Ten se bude ukládat přímo v Saúdské Arábii, což umožní následný vývoz paliva jako čistého zdroje energie.

Zpřístupnění rozvoje pole externím investorům následuje po letech snah o přilákání zahraničního kapitálu do společnosti Aramco a některých jejích důležitých aktiv. Po primární nabídce v roce 2019 ropný gigant prodal podíly v divizích provozujících síť ropovodů a plynovodů v zemi.

Nekonvenční plyn je takový, který se nachází v ložiscích, která se dříve považovala za příliš složitá pro těžbu. Zároveň těžba z nich byla příliš nákladná.