Analytici: Rekordní růst sazeb ukazuje, že ČNB bere inflaci vážně
Rozhodnutí České národní banky o nejvyšším růstu úrokových sazeb od roku 1997 ukazuje, že centrální banka bere enormní růst inflace vážně. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Připomněli, že základní sazba ČNB bude s platností od pátku nejvyšší od prosince 2008. Tehdy ČNB snižovala základní sazbu v důsledku světové finanční krize, která kulminovala po pádu investiční banky Lehman Brothers v září 2008. ČNB ve čtvrtek zvedla sazby o 1,25 bodu na 2,75 procenta.
Rozhodnutí bylo pro trhy opět překvapením, uvedl analytik skupiny Roklen Pavel Peterka. Řada institucí a obchodníků očekávala růst mezi 50 až 100 body. „Skokové navýšení sazeb o 125 bodů je dalším silným a hlasitým signálem rady ČNB, která dává jasně najevo, že rostoucí inflaci a souběh několika proinflačních tlaků bere vážně,“ upozornil.
Bankovní rada na své tiskové konferenci v zásadě potvrdila, že je připravena zvýšit přechodně své úrokové sazby nad dlouhodobý neutrál, jenž byl dosud vnímán zhruba v intervalu 2,5 až tři procenta, řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč.
Centrální banka tedy velmi rozhodným způsobem „sundává nohu z plynu“ a snaží se rychle vrátit měnovou politiku do normálního režimu, souhlasil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Připomněl, že čeští analytici čekali růst o 0,5, maximálně pak o 0,75 procentního bodu. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg pak podle něj předpokládali růst sazeb o jeden procentní bod.
Předseda představenstva Expobank cz Lubomír Lízal míní, že celkový výhled ekonomiky se posouvá směrem ke stagflaci, tedy vyšší inflaci spojené s nižším ekonomickým výkonem. Domácí inflační tlaky nepolevují a inflační očekávání byla nad cílem. „Zahraniční cenové tlaky nepolevují a byly zvýrazněny oslabující korunou. Reálné úrokové sazby byly stále stimulační, a proto je rychlý růst sazeb nutný pro zachování cenové stability,“ podotkl.
Zakladatel finanční skupiny CFIG Martin Chovanec soudí, že navýšení sazeb ČNB je bezprecedentní krok, který vejde do učebnic ekonomie. „Domnívám se ale, že nepomůže srazit rychle rostoucí inflaci. Ta je tažena zejména vnějšími faktory, na které navýšení sazeb nemá žádný vliv. Ruku v ruce s tím se však razantně zvýší úrokové sazby u hypoték a úvěrů, což by mohlo trochu zchladit realitní trh,“ poznamenal.
Experti očekávají, že na takový růst základní sazby budou muset reagovat také banky, a to třeba prudkým zdražením hypoték. Průměrná sazba hypoték v ČR tak podle Kovandy poměrně rychle vzroste z nynějších zhruba 2,5 na více než čtyř procenta.
„Očekáváme, že toto zvýšení sazeb spustí další kolo zdražování. Nasvědčuje tomu i pokračující růst ceny zdrojů, kdy pětiletý úrokový swap je již nad třemi procenty. Desetiletý swap je nyní o 35 bodů levnější (2,75), což indikuje, že hypotéky s fixací nad sedm let by měly zdražovat o něco pomaleji než například úvěry s tříletou a pětiletou fixací,“ řekl Libor Ostatek ze společnosti Golem Finance.