Polsko navrhuje Evropě úplny zákaz obchodování s Ruskem
Polsko navrhlo Evropské unii, aby zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem. Uvedl to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Západní země nyní rozsáhlými sankcemi reagují na útok ruských vojsk na Ukrajinu, EU tento týden uvedla do praxe už čtvrtý balík sankcí proti Rusku.
„Polsko navrhuje co nejdříve zařadit obchodní blokádu do balíku sankcí,“ uvedl podle agentury Reuters Morawiecki. „Úplné odříznutí ruského obchodu by zvýšilo tlak na Rusko, aby uvažovalo o tom, zda by nebylo lepší tuto krutou válku zastavit,“ dodal.
„Tato věc se týká života a smrti desítek nebo dokonce stovek tisíců lidí. Tyká se suverénního státu, Ukrajiny, ale také bezpečnosti NATO,“ prohlásil polský premiér. „Musíme Rusku ukázat svou sílu a odhodlání, jinak budeme muset v blízké budoucnosti zaplatit vyšší cenu,“ dodal.
„Česká republika vždy prosazovala nejtvrdší možné sankce proti ruskému agresorovi a budeme v tom pokračovat i nadále,“ řekl ČTK předseda české vlády Petr Fiala. O konkrétních opatřeních budou podle něj lídři zemí jednat na summitu Evropské rady příští týden.
„Ve výzvě Polska k totálnímu obchodnímu bojkotu jde primárně o otázku pokračujícího nákupu plynu a ropy,“ řekl ČTK analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Tyto komodity jako jediné podle něj mají možnost zasadit Rusku zásadnější ekonomickou ránu. „Snaha rozložit vlastní fungování ruské ekonomiky totálním bojkotem je projekt na dlouhé měsíce, ne-li roky,“ upozornil analytik. „Co si Rusko nenakoupí z Evropy, nakoupí si odjinud, pokud na to má západní devizy. A ty zatím má i po odstřižení od svých centrálních rezerv, neboť dostává průběžný tok západních deviz právě z vývozu ropy a plynu do Evropy.“ Polská pozice je naprosto jasná a z polského pohledu správná, protože země má dosud velký podíl energie z uhlí a oprávněný strach z Ruska založený na historické zkušenosti. Bartoň dále zdůraznil, že horší je energetická pozice Německa, které je na ruských zdrojích daleko více závislé. „Polsko bude dnešní návrh prosazovat proti svému největšímu sousedovi těžko,“ dodal Bartoň.
„Na otázku bojkotu ruské ropy a plynu již odpověď známe. Zejména Německo je proti, a to se po tomto polském požadavku těžko změní,“ míní analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Úplný zákaz obchodu s Ruskem by byl z pohledu politické strategie a války správný. „Pokud má takový konec obchodů ale být stanoven jako okamžitý, pak by to znamenalo zastavení výroby v mnoha závodech,“ tvrdí analytik. Zastavení dovozu z Ruska by podle něj znamenalo, že během pár dní by nebyly materiály pro výrobu aut, plechů pro okna a střechy nebo hnojiva. „Tyto položky by se nahrazovaly velmi těžko a pomalu. Položky jako zrniny, dřevo by se nahradit daly, ale za cenu velkého zpoždění a zdražení. Zastavení evropských exportů by znamenalo krach několika podniků a dopad na zaměstnanost,“ řekl Dohnal. „Z makroekonomického pohledu by to byla řiditelné a vždy by se dalo spravedlivě poznamenat, že tyto podniky si měly být vědomy, do jakého rizika před časem vstoupily.“
Obchodní blokáda je již nástrojem otevřené ekonomické války, o mnoho dále se již bez použití zbraní zajít nedá, upozornil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Tento krok by podle něj Evropě zaručeně přivodil recesi, ovšem ruskou ekonomiku by přímo zdevastoval, a to rychle. „Pokud jsme se u dosavadních sankcí bavili o zhroucení ruské ekonomiky v řádu měsíců, blokáda by z nich zřejmě udělala týdny,“ prohlásil.
Morawiecki podle agentury PAP rovněž vyzval k přípravě plánu obnovy Ukrajiny. Dodal, že na jeho financování by se měly podílet hlavně nejbohatší evropské země, které propásly okamžik, kdy bylo možné ruské agresi zabránit. „Budu o celoevropském plánu obnovy Ukrajiny hovořit na nadcházejícím zasedání Evropské rady,“ uvedl.
Morawiecki tento týden s premiéry České republiky a Slovinska Petrem Fialou a Janezem Janšou navštívil v Kyjevě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Plán obnovy Ukrajiny byl jedním z témat kyjevské schůzky, upozornila agentura PAP.