Svoboda, pluralita, bezpečnost: ochrana soukromí a zabezpečení dat na síti Mastodon

Praha 12. října 2023 (PROTEXT) – Lidé jsou již dlouho zvyklí scházet se a navazovat přátelství na sociálních sítích. Facebook, Instagram, X (bývalý Twitter), TikTok a další platformy se však pro ty, kdo dávají přednost menším komunitám, staly již příliš velkými. Když uživatelům přestala vyhovovat dosavadní síť, rozhodli se někteří připojit k Mastodonu.

Mastodon je sociální platforma založená na open-source softwaru. Podobá se síti X, ale je decentralizovaná. Funguje na mnoha nezávislých serverech (instancích), které jsou propojené do jedné sítě a vzájemně spolu komunikují. Uživatelé si mohou vybrat domovskou instanci podle preferencí, a přitom komunikovat i se členy z jiných instancí. To umožňuje lepší přizpůsobení a kontrolu při používání platformy.

Odborníci společnosti Kaspersky připravili užitečné tipy a postřehy, které uživatelům pomohou posílit úroveň ochrany soukromí a zajistit bezpečnost osobních údajů.

Jak je to se zásadami ochrany osobních údajů?

Každá instance může mít vlastní zásady ochrany osobních údajů. Obecně všechny obsahují základní ustanovení týkající se shromažďování, používání, ukládání a zabezpečení dat a sdílení informací s třetími stranami. Občas můžete narazit na server, který klade obzvlášť velký důraz na dodržování zákonů a zmiňuje práva uživatelů na vymazání, změnu nebo jiné úkony se shromážděnými osobními údaji – obvykle se jedná o servery v EU, které podléhají nařízení GDPR.

Jak nastavit ochranu osobních údajů?

– Na Mastodonu lze zvolit různé úrovně soukromí příspěvků: veřejné (dostupné pro všechny), nezařazené (příspěvky jsou viditelné pro všechny, ale nejsou uvedeny na veřejných časových osách) a dostupné pouze sledující.

– Mějte na paměti, že každý server má své vlastní zásady ochrany osobních údajů, proto před registrací prozkoumejte všechny podrobnosti. Proto raději používejte pouze instance, kterým důvěřujete, a nesdílejte žádné osobní údaje s uživateli na serverech, kterým nedůvěřujete.

– Úroveň soukromí lze přiřadit každému příspěvku zvlášť.

– Nastavte pravidla a výjimky pro automatické mazání příspěvků. K dispozici je i možnost exportovat a stáhnout kompletní archiv všech uložených dat.

– Je lepší nepoužívat Direct messages (DM) ke sdílení osobních a jiných citlivých informací. Ty se na serverech ukládají jako čistý text. Nepoužívá se tedy žádné specifické šifrování typu end-to-end (E2EE) apod.

Jak dbát o bezpečnost?

– Jako ostatní i Mastodon může čelit únikům dat. Doporučujeme nainstalovat spolehlivé bezpečnostní řešení, které takové případy odhalí a ochrání osobní údaje. Tyto služby navíc disponují funkcemi, které zkontrolují, zda nedošlo k úniku vašich osobních údajů.

– Instalujte aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako je AppStore nebo Google Play, abyste se vyhnuli phishingu.

– Buďte ostražití, když přes odkaz navštívíte neznámé webové stránky. Takové situace mohou vést ke stažení škodlivých programů nebo k přesměrování na podvodné stránky. Kvalitní bezpečnostní řešení dokážou odhalit potenciálně phishingové stránky nebo malware.