Světový den dětí: v Česku poprvé s prezidentem

 

Praha 21. listopadu 2023 (PROTEXT) – Česká republika si připomněla přijetí Úmluvy o právech dítěte nasvícením ikonických objektů. V historii země poprvé se do akcí spojených s tímto dnem zapojila také hlava státu. Vítězové ankety Dítě Česka s prezidentem diskutovali výsledky průzkumu a stínovali jeho běžný program.

20. listopadu 1989 přijali světoví lídři Úmluvu o právech dítěte – a tím vytvořili historický závazek vůči dětem na celém světě. Světový den dětí, který se právě v tento den ve světě slaví, je připomínkou nutnosti chránit děti a jejich práva, kdykoliv a kdekoliv na světě.

Česká pobočka UNICEF při této příležitosti vyhlásila vítěze ankety Dítě Česka, kterými se stali 17letá Kristýna Kedrová z Českého Krumlova a 16letý Matěj Pavliš z Havlíčkova Brodu. „Děti v současném světě čelí mnoha zcela zásadním výzvám. Ještě více než kdykoliv předtím potřebujeme jistotu smyslu a naděje. To, že u nás žije a vyrůstá spousta aktivních a inspirativních dětí, jako jsou Kristýna a Matěj, je příslibem pro celou naši společnost,“ uvedla k výsledkům Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF.

K akcím spojeným se Světovým dnem dětí se letos poprvé připojil i prezident Petr Pavel, když v pondělí 20. listopadu přijal vítěze ankety Dítě Česka na pražském Hradě a zapojil je do svého běžného programu. „Nám a dětem bych rád popřál, abychom k sobě byli vstřícnější, abychom si naslouchali a učili se od malička společně diskutovat a neodsuzovat se za jiný názor,“ vyslovil své přání ke Světovému dni dětí prezident Petr Pavel.

Větší ohleduplnost, respekt a tolerance patří k přáním, která děti často zmiňovaly v online průzkumu Česko – země přátelská k dětem. Ten pro český UNICEF provedla agentura STEMMARK. Mezi další oblasti, které by se podle dětí u nás měly změnit, patří školský systém a ekonomická situace, ale například také vyšší tresty za znásilnění nebo omezení dostupnosti alkoholu.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a UNICEF zorganizovaly na Světový den dětí diskuzi s dětmi z celé České republiky o výzvách, se kterými se děti potýkají, jejich potřebách a aspiracích. „Dnešní diskuze se zmocněnkyní pro lidská práva s dětmi a mladými lidmi z nejrůznějších prostředí poukazuje na odhodlání vlády naslouchat jejich hlasům a zapojit je do vytváření lepší budoucnosti pro každé dítě. Hlasy a participace dětí jsou klíčové pro nalezení efektivních odpovědí na výzvy, kterým děti čelí,“ řekla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře pro podporu řešení uprchlické situace v České republice.

Prostory pro diskuzi poskytla Galerie hlavního města Prahy, která k příležitosti Světového dne dětí zorganizovala výstavu obrazů malovaných dětmi a kulturní program.

Světový den dětí si připomněla také řada českých měst, které nasvítily významné objekty do tyrkysové barvy UNICEF, jako naléhavý apel na dodržování dětských práv. Například v Praze se modře rozzářila Petřínská rozhlednaTančící dům, město Brno přeladilo do tyrkysové barvy světelné girlandy v ulicích. Ostrava zbarvila do modra věž Nové radnice a most Miloše Sýkory. V Českém Krumlově zazářil modře kostel svatého Víta a v Českých Budějovicích se do modra letos poprvé zbarvila jedna z městských dominant – Vodárenská věž.

Česká republika se ta připojila k celosvětové kampani, jejímž smyslem je připomenutí významu dětství a nutnosti jeho univerzální ochrany.

###

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 90,3 % všech získaných prostředků.

Kontakt:

Lucie Štěpánková, UNICEF ČR, lstepankova@unicef.cz

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.