Zaměstnanci Nexenu u Žatce dostali kompenzační balíček

Ilustrační foto: Motaz Tawfik z Pixabay

Pracovníci jihokorejské firmy Nexen Tire u Žatce na Lounsku dostali k výplatě kompenzační balíček ve výši 20 000 korun, na kterém se odboráři domluvili se zaměstnavatelem. V dubnu by zaměstnanci měli na výplatních páskách najít vyšší mzdy v průměru o 8 %, nejméně však navíc dostanou 6,4 procenta. Nálada ve firmě se po stávce zlepšila, řekl ČTK předseda odborové organizace Nexen Pavel Rohel. Část zaměstnanců začala 31. ledna stávkovat kromě jiného za vyšší mzdy. Ke stávce odbory přistoupily poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Začátkem loňského roku odboráři v továrně vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Stávka začala rok poté, trvala týden. Původně odbory požadovaly zvýšení mezd o 8,3 procenta. Podle odborů nástupní plat operátora před stávkou činil 22 700 Kč, firma průměrný plat neuvádí. Se stávkou podle odborů souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní přihlásilo více než 190 z 1100 zaměstnanců.

„Většina výplatních pásek přistála v e-mailu už včera (ve čtvrtek) a nevím o jediném případu, kdo by to nedostal,“ řekl ke kompenzačnímu balíčku Rohel. Kompenzace za loňský rok a první tři měsíce letošního roku činí 20 000 korun. Kolektivní smlouva na roky 2022 a 2023 by měla být uzavřena v červnu, do té doby se ještě sejdou vyjednávací týmy a domluví se na dalších požadavcích odborů. Mezi nimi byly různé příplatky.

„Žádné velké nátlakové akce na demonstrující jsem nepochytil,“ řekl Rohel. Zaměstnavatelé během stávky zjišťovali, kdo se jí účastní a kdo nikoli. Pracovníci účastnící se stávky do továrny nesměli. Podle Rohela jsou zaměstnanci většinou spokojení. „Co se týká zaměstnavatele, tak to zatím vypadá, že velice dobře spolupracuje,“ dodal odborář.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bitozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle.