Začala zavážka paliva do nového bloku jaderné elektrárny Mochovce

Zavážkou paliva se v pátek začal uvádět do provozu třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce, oznámilo slovenské ministerstvo hospodářství. První palivovou kazetu bylo možné zavézt poté, co v platnost vstoupilo srpnové povolení slovenského Úřadu jaderného dozoru (ÚJD) pro třetí dostavěný blok.

Foto Pixabay

Podle provozovatele elektrárny, společnosti Slovenské elektrárne (SE), by jaderný blok po provedení všech zkoušek měl dosáhnout plného výkonu do konce letošního roku. K hlavním dodavatelům projektu dostavby elektrárny patří plzeňská firma Škoda JS.

„Do reaktoru se naveze celkem 349 palivových tyčí v nejbližších přibližně 108 hodinách. Slovensko zvyšuje produkci zelené elektřiny z 52 % na 65 procent. Stane se tak evropským lídrem ve výrobě elektřiny z jádra,“ napsalo ministerstvo na facebooku.

Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektřiny v zemi. Firma sdělila, že po zavezení paliva bude následovat kromě jiného montáž reaktoru a testy. Všechny tyto kroky jsou součástí takzvaného fyzikálního spouštění, které potrvá přibližně šest týdnů. V další fázi, takzvaném energetickém spouštění, se bude postupně zvyšovat výkon reaktoru a konat se budou další testy. Až v tomto období třetí blok dodá elektřinu do přenosové sítě. Spouštění bloku bude završeno jeho chodem na plný výkon po dobu 144 hodin. Celý proces by měl trvat přibližně čtyři měsíce.

Podle SE nový blok s výkonem 471 megawatt po zahájení plného provozu pokryje 13 % spotřeby elektřiny na Slovensku a země se stane soběstačnou ve výrobě proudu. Životnost bloku je plánována nejméně na 60 let.

V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení celé elektrárny se proti původním plánům výrazně opozdilo a rozpočet projektu z původních 2,78 mld. EUR (přes 68 mld. Kč) postupně vzrostl na 6,2 mld. EUR (152,2 mld. Kč), tedy na více než dvojnásobek, Čtvrtý blok elektrárny ještě dostavěn není, podle šéfky ÚJD Marty Žiakové by měl být uveden do provozu nejpozději do dvou let. Původně se počítalo s tím, že oba bloky budou hotovy postupně v letech 2012 a 2013.

„Čekali jsme na to dlouhé roky. Pro některé to byl nekonečný příběh, ale dočkali jsme se,“ řekl slovenský premiér Eduard Heger k začátku zavážení paliva do reaktoru třetího bloku elektrárny Mochovce.

Krok podobně vyhodnotilo ministerstvo hospodářství. „Jde o historický moment, který završuje neslavně známý nekonečný příběh o výstavbě,“ uvedlo ministerstvo a poznamenalo, že jde zároveň o symbolickou dobu, kdy svět trápí vysoké ceny energií.

ÚJD o povolení uvést do provozu dostavěný třetí blok jaderné elektrárny Mochovce definitivně rozhodl 25. srpna.

SE provozují nejen elektrárnu Mochovce, ale také atomovou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích na západě země, stejně jako další elektrárny na Slovensku. Kontrolní podíl v podniku získal v roce 2006 italský koncern Enel. Později do akcionářské struktury SE vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Zbylých 34 procent akcií SE drží slovenská vláda.