Výstavba kanceláří v ČR není pro investory teď lukrativní
Za zastavením výstavby kancelářských ploch v České republice jsou vysoké stavební náklady, složité povolovací procesy a s tím související nejistota investorů ohledně potenciálního výnosu. Vyplývá to z vyjádření odborníků, které oslovila ČTK. Výstavba by podle nich byla reálná, pokud by byl trh ochotný zaplatit za pronájem větší částku, než je současný průměr. Po pandemii covidu-19 sice poptávka po kancelářích roste a jejich neobsazenost se snižuje, investoři ale raději čekají, až se realitní trh ustálí a sníží se úrokové sazby i inflace, uvedli odborníci.
Společnost Prague Research Forum s odkazem na svou analýzu v týdnu ČTK sdělila, že letos ve druhém čtvrtletí nezačala ani jedna výstavba kancelářské plochy v Praze. Naposledy se začaly v metropoli stavět kanceláře před rokem. Neobsazenost kanceláří mezičtvrtletně klesla na 7,3 procenta a poptávka po nich meziročně stoupla o 23 procent. Nejvyšší měsíční nájemné se stabilizovalo na 26,50 až 27 eurech (přibližně 650 korunách) za metr čtvereční za nejlepší kanceláře v centru města, na zhruba 18 eurech (přibližně 433 korun) v širším centru a 15 až 16 eurech (zhruba 370 Kč) v okrajových částech města.
ve druhém čtvrtletí nezačala ani jedna výstavba kancelářské plochy v Praze
Do ekonomiky projektů vstupují podle ředitele business developmentu v investiční společnosti Passerinvest Eduarda Forejta hlavně získání pozemků, stavební náklady, náklady jako služby, platy či marketing a následně příjmy a výnosy.
„Akvizice pozemků stoupla v posledních letech na historická maxima. Stavební náklady bezprecedentně vyrostly na více než násobek hodnot před pěti až sedmi lety. K tomu se přidává růst soft nákladů. Zvyšování všech kategorií celkových investičních nákladů budov je tedy aktuálně ‚vražedný‘ mix změny podmínek, jež dostává plánovanou ekonomiku výstavby administrativních budov do červených čísel,“ uvedl Forejt.
Jeho slova potvrdil analytik Banky Creditas Petr Dufek. „Stavět v době, kdy jsou peníze v podstatě nejdražší a náklady na výstavbu zatím nejvyšší, je náročnější s ohledem na dosahovanou potenciální výnosnost projektů. Rozhodně je lepší včas šlápnout na brzdu, než skončit s desítkami tisíc metrů volných kancelářských ploch, o které by nebyl zájem,“ řekl Dufek.
Čeká se zvýšení nájmů
Aby se kancelářské plochy staly pro investory opět lukrativními, muselo by podle Forejta nájemné činit 26 až 30 eur (625 až 725 korun) za metr čtvereční. Zvýšení nájmu se podle něj očekává. „Takové zvýšení nájmů ale musí trh akceptovat, a to vyžaduje čas, k čemuž došlo právě teď, kdy se jednoduše nestaví,“ dodal Forejt.
Výstavbu podle odborníků komplikují také složité povolovací procesy, které brání stavbě administrativních budov i v regionech mimo Prahu. „Poptávka v Plzni a v Ostravě narůstá a nové projekty tuto zvyšující se poptávku nebudou stačit vykrývat. Je nutné, aby se umožnila přeměna pozemků na stavební a urychlily se povolovací procesy,“ řekl ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Oživení výstavby kanceláří v letošním roce podle oslovených odborníků ale nelze čekat.