V továrně VW na elektromobily ve Cvikově hrozí propouštění

Ilustrační foto: Gerd Altmann z Pixabay

V továrně německého automobilového koncernu Volkswagen ve východoněmeckém městě Cvikov (Zwickau) hrozí v důsledku slabé poptávky po elektromobilech rušení pracovních míst. Informovala o tom agentura DPA. Podle jejích informací se jedná o tom, že továrna nebude prodlužovat zaměstnancům smlouvy uzavřené na dobu určitou. V počáteční fázi by se to mohlo na konci října dotknout několika stovek lidí. Továrna celkově zaměstnává zhruba 10 700 lidí. Smlouvu na dobu určitou má přes 2000 lidí, kterým by v dohledné době mohlo v závislosti na vývoji podmínek na trhu hrozit ukončení pracovního poměru, píše DPA.

„Je to vážná situace,“ prohlásil saský ministr hospodářství Martin Dulig. Připustil, že továrna má nyní problémy s odbytem. Volkswagen závod ve Cvikově v uplynulých letech přebudoval v továrnu vyrábějící výhradně elektromobily. Do přestavby závodu investoval 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun).

Komentář SH:

Předpovídalo se a slibovalo, že cena elektromobilů bude klesat s tím, jak poroste jejich výroba. Nyní zřejmě bude klesat právě ta výroba. Předpovídat produkci a cenu výrobku, který závisí na politických rozhodnutích, je zkrátka velmi ošidné.

Loni továrna vyrobila 218 000 elektromobilů. Letos se měla produkce zvýšit, namísto toho by mohlo ale dojít k omezování směn, píše DPA. Maximální kapacita továrny činí 360 000 elektromobilů ročně.

Poptávku po elektromobilech v Německu nyní tlačí dolů vysoká inflace a omezování subvencí. Němečtí výrobci elektromobilů navíc čelí na mezinárodních trzích konkurenci ze strany americké společnosti Tesla i ze strany čínských automobilek, jako je například firma BYD.

Koncern Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Jeho součástí je rovněž Škoda Auto.