V ruské továrně Stellantisu bude vyrábět Citroëny ruská firma s čínskou pomocí

Ilustrační foto: Matthias z Pixabay

c Společnost podle agentury Reuters dnes uvedla, že bude sériově produkovat model Citroën C5 Aircross. Automobilka Stellantis podobně jako jiné zahraniční společnosti přerušila své aktivity Rusku po invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru 2022. Rusko na počátku letošního roku zvýšilo výrobu osobních automobilů o desítky procent.

„Dne 27. března byla v závodě v Kaluze zahájena sériová montáž crossoverů Citroën C5 Aircross,“ píše Automotive Technologies. „Vozy se v salonech oficiálních prodejců Citroën objeví v květnu 2024, ale již v dubnu bude možné si je rezervovat.“

Reuters už v únoru napsal, že Automotive Technologies dovezla loni v prosinci do závodu v Kaluze nejméně 42 automobilových souprav pro montáž modelu Citroёn C5 Aircross. Soupravy vyrobila v Číně čínská společnost Dongfeng Motor Group.

Aktuální vývoj situace ukazuje, že západní společnosti ztrácejí nad svými značkami v Rusku kontrolu. Dokládá také rostoucí závislost Moskvy na Pekingu, zejména v automobilovém průmyslu, píše Reuters.

Stellantis minulý měsíc informoval, že kvůli opuštění svých ruských operací vykázal ztrátu 144 milionů eur (3,6 miliardy Kč). Zopakoval, že po 31. prosinci 2023 dospěl k závěru, že „ztratil kontrolu nad svými subjekty v Rusku“.

Společnosti Dongfeng a Stellantis, což je třetí největší výrobce automobilů na světě podle tržeb, provozují v Číně společný podnik. Jeho prostřednictvím může Dongfeng vyrábět a prodávat v Číně vozy Stellantis.

Z údajů o čínském obchodu za rok 2023 vyplývá, že vývoz čínských automobilů do Ruska byl téměř sedmkrát vyšší než v roce 2022. Hodnota tohoto vývozu se zvýšila o bezmála 10 miliard dolarů (234 miliard Kč).

Rusko v lednu a únoru zvýšilo výrobu osobních automobilů meziročně o 78 % na 99 000 vozů, sdělil ruský statistický úřad Rosstat. V roce 2023 stoupla výroba osobních automobilů v Rusku o 19 % na 537 100 vozidel.