V Praze stoupá prodej nových bytů, zdražily proti loňsku o 4 procenta

Ilustrační foto: Hennig z Pixabay

Nejnovější data z prvního letošního čtvrtletí ukazují na oživení trhu s novými byty v Praze. Prodeje mezikvartálně vzrostly o téměř pětinu. Nabídkové ani prodejní ceny se oproti předchozímu období výrazně nezměnily. Stojí za tím především přetrvávající vysoké stavební náklady, pomalé povolování nové výstavby i dočasné odložení některých plánovaných projektů. Vyplývá to z tržní analýzy developerských společností Trigema, Skanska a Central Group.

Prodeje mezikvartálně vzrostly o téměř pětinu. Vliv na další vývoj bude mít především hypoteční trh, který v posledních měsících rovněž zaznamenává oblevu, ale také návrat investorů. píší ve společné zprávě developerské firmy.

Úvod letošního roku potvrdil očekávané oživení trhu s novým bydlením, které provází mírný pokles úrokové sazby poskytnutých hypoték, a tedy i vyšší zájem lidí o jejich pořízení. Podle březnových výsledků ČBA Hypomonitor dosáhl objem poskytnutých hypoték nejvyšší úrovně od června minulého roku, kdy se trh začal citelně ochlazovat. Rostoucí prodeje nových bytů a objemy hypoték tak dokazují, že zájem o nové byty v Praze přetrvává. Jaro je navíc typicky prodejně nejsilnější, takže se dá v následujícím období očekávat pokračování pozitivního trendu. „Ještě rychlejší růst trhu pak může nastat s výraznějším snižováním úrokových sazeb, které by se v polovině příštího roku mohly přiblížit k úrovni okolo 3 procenta,“ doufají developeři.

„Uklidnění nervozity kolem energetické krize, stabilizace cen nového bydlení i celá řada propagačních programů. To vše se propsalo v poptávce a pomohlo k oživení trhu s novými byty. Vedle mírného nárůstu klientů s hypotékou však mezi kupujícími nadále převažují investoři, kteří financují koupi z vlastních zdrojů a ukládají své úspory do bezpečí před stále vysokou inflací,“ říká Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.

V prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 650 nových bytů, což je ve srovnání s předchozím kvartálem nárůst o 18 %. Meziročně jde o zhruba 38% propad prodejů, jedná se však o srovnání s obdobím, kdy se základní úrokové sazby pohybovaly zhruba na polovině současného stavu. Zároveň ještě neplatila nová pravidla ČNB pro poskytování hypoték, která vstoupila v platnost v dubnu 2022 a zájemcům umožnila brát úvěry maximálně na 80 % hodnoty nemovitosti a pouze za předpokladu, že bance doloží dostatečné příjmy.

Na trhu s novými byty přetrvává cenová stabilita

Ceny nových bytů v Praze pokračovaly v prvním letošním čtvrtletí letošního roku v mírném růstu. Průměrná prodejní cena dosáhla 151 951 Kč za m2, nabídková 154 990 Kč za m2. U obou cen se tak jedná o meziroční nárůst o 4 %. Mezikvartálně ceny stagnují. Průměrná prodejní cena vzrostla o 0,2 % a průměrná nabídková cena o 0,1 %. Ceny stavebních materiálů se částečně ustálily, stále jsou ale v průměru cca o 40 % vyšší než na začátku roku 2021. U některých komodit ale nestabilita cen přetrvává, pro developery i stavební firmy je tedy nadále obtížné předvídat další vývoj, a s tím spojené kalkulace celkových nákladů projektů.

V krátkodobém horizontu je tak u novostaveb možné očekávat pokračující cenovou stagnaci. Redukce cen může naopak pokračovat u secondhandových nemovitostí, ve srovnání s loňským rokem se ale nebude jednat o tak velký propad.

„Ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o 4 %, zatímco ceny starších bytů o 6 % klesly. Pokračuje tak rozevírání nůžek mezi cenami nových a starších bytů. A je to tak správně, protože kvalitativní standard novostaveb je diametrálně lepší. Nové byty jsou také až o polovinu méně energeticky náročné než starší panelové byty,“ říká Dušan Kunovský zakladatel a šéf Central Group.

V Praze bylo na konci prvního letošního čtvrtletí volných 5550 nových bytů. Mezikvartálně jde zhruba o 9% nárůst a o 73 % oproti prvnímu čtvrtletí roku 2022, kdy nabídku srazil na minimum rekordní rok 2021. Aktuálně se tak pohybuje na úrovni dlouhodobého průměru, jedná se přesto stále o poloviční počet, než který by mohl pokrýt dlouhodobé potřeby pražského trhu.

I přes rekordní čísla povolených nových bytů v Praze, kterých je od začátku letošního roku téměř 1500, je povolování nové výstavby stále pomalé. Tímto tempem by letos dostalo povolení zhruba 9 tisíc bytů, přitom dlouhodobá potřeba metropole je minimálně kolem 10 tisíc ročně. Část nové nabídky navíc bude do budoucna končit u institucionálních investorů a nedostane se na přímý trh. Pokud se současná situace nezmění a nabídka

nebude dostatečná, aby pokryla objem prodejů v době, kdy úrokové sazby poklesnou na hranici kolem 3 %, mohou se prodejní ceny opět zvýšit.

„Navzdory meziročnímu srovnání nelze hovořit o dostatku bytů. Praha by potřebovala minimálně dvojnásobek, ale spíše trojnásobek nových bytů k uspokojení poptávky po bydlení. Současná situace je navíc pouhým odložením poptávky, která se se snížením úrokových sazeb s největší pravděpodobností opět obnoví. S nabídkou navíc letos zamíchají i institucionální investoři, kteří otočí část volných bytů do nájemního bydlení,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.