V Ostravě do konce roku vznikne největší baterie v Česku
Největší akumulátor v České republice, který skupina ČEZ buduje v Ostravě-Vítkovicích, bude hotový koncem letošního roku. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Vladislav Sobol. Výkon baterie velké jako rodinný dům bude bezmála 10 megawatthodin energie, tedy trojnásobek současné největší baterie ČEZ v Tušimicích na Chomutovsku.
Náklady na projekt se pohybují okolo 100 milionů korun. Do roku 2030 má ČEZ za cíl postavit nová úložiště energie o kapacitě 300 megawattů. Ostravská baterie vzniká v areálu společnosti ČEZ Energetické služby v Ostravě-Vítkovicích. Po demolici už začaly hlavní stavební práce, hotovy by měly být do konce roku.
„Naplno začaly hlavní stavební práce, které spočívají ve vybudování retenčních nádrží, základových konstrukcí, nových zpevněných ploch a v přeložení silových kabelů z rušeného energo kanálu,“ řekl ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Dodání hlavních součástí vysokokapacitního bateriového úložiště se plánuje na červenec.
Celý systém se bude skládat z šesti 2,5 metru vysokých bateriových kontejnerů s celkem 34 bateriovými moduly. Zapojeny budou i tři chladiče a stejný počet transformátorů. Sobol dodal, že použitá technologie bude mít oproti dosavadním akumulačním systémům až o 20 procent vyšší kapacitu a jsou oproti dosavadní praxi servisovány zvenčí, a díky kompletnímu vyplnění vnitřního prostoru bez vnitřní uličky mají tak vyšší kapacitu než dosavadní typy.
„Baterie umožní kromě klasického ukládání energie především poskytování různých typů podpůrných služeb v čele s primární regulací frekvence. V praxi tak při poklesu frekvence v síti pod 50 hertzů začne bateriový systém v řádu milisekund dodávat regulační energii a opačně, při frekvenci nad 50 hertzů ji ze soustavy odebírat,“ uvedla firma. Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák upřesnil, že bateriový systém ve Vítkovicích dokáže kromě poskytování podpůrných služeb například pokrýt denní spotřebu 1300 domácností.
Skupina ČEZ plánuje bateriové systémy umístit i v areálech dalších klasických elektráren, využity by byly opět hlavně pro poskytování podpůrných služeb. Od roku 2019 provozuje v areálu elektrárny Tušimice akumulační systém, který pojme 2,8 megawatthodiny energie. „Dekarbonizace české energetiky je šancí pro ekologické zdroje kombinované s chytrými řešeními. A právě takové spojení vidíme ve Vítkovicích, kde jsme už dříve zmodernizovali provoz energetického zdroje a letos přidáme největší českou baterii,“ doplnil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Komentář SH:
Podpůrné služby jsou patrně ten nejužitečnější důvod pro budování podobných bateriových úložišť. Jako záložní zdroj má kapacitu velmi nedostatečnou. Pokud do roku 2030 skutečně ČEZ postaví úložiště na 300 MW, podle Čermáka by tak za 3 mld. Kč dokázal zálohovat dodávku pro 39 tisíc domácností na 1 den. V tom nejsou zahrnuty průmysl, služby, úřady, obchod, doprava… Samo o sobě jako záloha za OZE to stačit nemůže.