V Novém Městě na Moravě se bude pálit olej místo plynu

V Novém Městě na Moravě na Žďársku by mělo pomoci udržet cenu tepla v nadcházející zimě zhruba na nynější úrovni nahrazení drahého zemního plynu olejem, který by měl vyjít levněji. Na používání oleje jako alternativního paliva se připravuje společnost Novoměstská teplárenská. Dovážet se bude z Německa. ČTK to řekl předseda představenstva Ondřej Pekárek.

Ilustrační foto: Pixabay

Kvůli nárůstu ceny plynu nakoupenému na letošek zvedla firma cenu tepla včetně daně od ledna na 1100 korun za gigajoule (GJ), což je proti minulému roku zhruba dvojnásobek. „My bychom rádi zůstali někde poblíž té ceny,“ uvedl Pekárek. Podotkl, že loni kupovala firma plyn za cenu, která byla skoro čtyřnásobně vyšší než o rok a půl dříve, od té doby stoupla ještě zhruba čtyřikrát. Uvedl, že v republice už jsou teplárny s cenou tepla i na 2500 korunách za GJ.

Používání oleje pro výrobu tepla bude podle Pekárka technicky náročnější než v případě plynu, firma bude potřebovat také odpovídající nádrž na toto palivo. „Ale zkrátka vyplatí se to za tu úsporu,“ řekl. Novoměstská teplárenská má domluvené dodávky oleje, který vyrábí německá firma recyklací použitých olejů, dovážet se bude v cisternách.

Z hlediska emisí podle Pekárka použití tohoto oleje odpovídá normám. Na jeho použití chce být firma připravená už během podzimu, aby mohla čelit i případným výpadkům v dodávkách plynu.

Záměr společnost konzultovala s radnicí, která podle starosty Michala Šmardy (ČSSD) s takovým řešením souhlasila, protože by mělo stabilizovat cenu tepla. K topení tímto olejem si vyžádala také emisní zprávu. „Tím, že je bezsirnatý, tak ty emise jsou srovnatelné s plynem. Takže z tohoto pohledu tam nebezpečí nehrozí,“ řekl ČTK.

Program úspor připravuje na zimu kvůli vysokým cenám zemního plynu také vedení desetitisícového města, zveřejní ho do konce měsíce. Novoměstská teplárenská dodává teplo jen do části městských budov.