V Drážďanech se staví nová továrna na čipy

Ilustrační foto: PublicDomainPictures z Pixabay

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová považuje Drážďany za digitální maják Evropy. Prohlásila to na slavnostním zahájení rozšíření závodu na čipy společnosti Infineon v saském hlavním městě. Investice do závodu bude činit zhruba 5 miliard eur (118 miliard korun), z toho 1 miliardu eur (24,6 mld. Kč) chce firma získat z veřejných zdrojů včetně fondů Evropské unie. Od továrny označované jako Smart Power Fab si Německo a v konečném důsledku i Evropa slibují snížení závislosti na dovozu polovodičů.

„Drážďany jsou nepochybně digitálním majákem v Evropě,“ řekla von der Leyenová. Dodala, že nová továrna je velkým krokem pro saskou metropoli, Německo a Evropu. „Potřebujeme vlastní výrobní kapacity v Evropě,“ uvedla s tím, že polovodiče jsou nezbytné ve všech oblastech průmyslu a vývoje.

Spolu s von der Leyenovou se ceremonie účastnili spolkový kancléř Olaf Scholz a saský premiér Michael Kretschmer. Scholz prohlásil, že Německo chce více průlomových projektů, jako je továrna Infineonu, protože čipy jsou klíčovým produktem. „Je důležité tyto produkty opět ve větším objemu vyrábět v Evropě,“ řekl. Uvedl, že takovéto projekty musí být realizovány co nejrychleji bez zbytečných byrokratických překážek, aby podniky mohly bezpečně vyrábět a měly jistotu dodavatelských řetězců.

Výstavbu závodu ocenilo sdružení pro informatiku a telekomunikace Bitkom, podle kterého se tím snižuje závislost na dovozu polovodičů. „Nová továrna na čipy je nejen dobrou zprávou pro Drážďany, ale i pro Německo a Evropu jako technologického místa,“ řekl Achim Berg z Bitcomu. Poznamenal, že 90 % průmyslových podniků je závislých na polovodičích a že pro 80 % firem jsou polovodiče nepostradatelné.

Důležitost polovodičů se ukázala mimo jiné v automobilovém průmyslu, který se řadu měsíců potýká s nedostatkem čipů, což narušuje výrobu. Kvůli výpadkům v dodávkách dílů včetně polovodičů musela například v únoru omezit produkci automobilka Škoda Auto.

Továrna podle Infineonu vytvoří asi 1000 pracovních míst, s výrobou se počítá od roku 2026. Při plné kapacitě bude závod generovat roční tržby zhruba ve stejné výši, jako je investice.

Díky továrně se saské hlavní město, se kterým má Česká republika dobré dopravní spojení díky dálnici a železnici, stane jedním z předních evropských míst produkujících polovodiče. Infineon v Drážďanech už dnes zaměstnává přes 3100 lidí, po celém světě má firma asi 56 000 zaměstnanců.