V 1. pololetí přibylo v ČR nejvíce podnikatelů od roku 2017
V prvním pololetí přibylo v ČR 14 010 podnikatelů, což je nejvíce za stejné období od roku 2017. Největší přírůstek byl v Praze a v informačních a komunikačních činnostech. Podnikatelskou činnost zahájilo 38 697 živnostníků a ukončilo ji 24 687. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
„První pololetí tohoto roku bylo nejsilnějším za 6 let, co se týče přírůstku podnikatelů. Přibylo jich o čtvrtinu více než loni. Toto číslo koneckonců nemusí být až tolik překvapivé, vezmeme-li v potaz stávající situaci, kdy je v ekonomice nadmíru volných peněz. To je ve finále příležitost také pro vznik nového podnikání,“ řekla analytička CRIF Věra Kameníčková. Pokud ale bude ekonomika zpomalovat, mohlo by podle ní zpomalovat také tempo, s jakým se počet živnostníků zvyšuje.
Při pohledu na poměr vzniklých a zaniklých živnostníků připadlo letos za první půlrok 16 nových živnostníků na deset ukončených, zatímco v roce 2021 a 2020 to bylo 15. Co se přerušených činnosti živnostníků bylo za leden až červen 53 779, nejvíce od roku 2018.
V červnu začaly podnikat 6624 fyzické osoba, o 21 méně než v květnu. Své podnikání naopak ukončilo 3346 živnostníků, nejméně od září loňského roku, kdy to bylo 2928.
Počet podnikatelů se v prvním pololetí zvýšil ve všech krajích s výjimkou Libereckého, ve kterém připadlo na 10 zaniklých podnikatelů 6 nových. Naopak krajem, ve kterém se novým živnostem dařilo nejvíce, byla Praha. Zde připadlo 21 nových živností na 10 ukončených.
Při pohledu na sektorové rozdělení byly nejvyšší přírůstky podnikatelů v informačních a komunikačních činnostech, kde vzniklo 36 nových živností na deset zaniklých. Dařilo se ale také dopravě a skladování a administrativním činnostem, kde připadlo 25 nových živnostníků na deset zaniklých.
Naopak ve třech významných odvětvích se počet živnostníků v prvním pololetí letošního roku snížil, nejrychleji v obchodu, kde na deset zaniklých připadlo pouze pět nových. Mírnější pokles byl v odvětví ubytování a stravování a rovněž v nakládání s nemovitostmi.
„Skutečnost, že přibylo nejvíce nových živností v Praze a zároveň v informačních a komunikačních činnostech, je poměrně logická kauzalita, jelikož právě Praha jako hlavní město nabízí snazší navazování kontaktů, které podnikatelé v digitálních službách potřebují rozvíjet,“ vysvětlila Kameníčková.
Na počtu vzniklých živnostníků se ženy podílely 39 % a muži 61 procentem. Ze všech podnikatelů, kteří v prvním půlroce začali podnikat, jich byla polovina ve věku do 30 let. Podíl mladých živnostníků je tak stejný jako loni. Celkově pak 91 % všech nových živnostníků byli lidé do 50 let. Naopak v kategorii zaniklých živností převažovaly starší ročníky, tedy lidé ve věku 61 a více let, kteří se na veškerých zaniklých živnostech podíleli 54 procenty.