Tylex může pokračovat, vybavení továrny a značku koupil místní investor
Značka Tylex, která téměř 200 let patřila k Letovicím na Blanensku, kde vyráběla textilní zboží, by mohla pokračovat. Vyplývá to ze zprávy insolvenční správkyně Marcely Prokopové v insolvenčním rejstříku. Nemovitosti po zkrachovalé firmě v květnu koupilo město a na konci června koupil dosud neznámý zájemce veškerý movitý hmotný i nehmotný majetek dlužníka za nejvyšší nabídkovou cenu. V součinnosti s městem by měl obnovit výrobu, řekla Prokopová.
Už před měsícem tento možný scénář naznačoval ČTK starosta Petr Novotný (Pro Letovice). Jedná se o místní firmu, která však podle Novotného nechce být jmenovaná do doby, než bude transakce hotová. Firma převezme po zkrachovalém Tylexu stroje a značku, od města by měla koupit areál, který koupilo za 27 milionů korun. Novotný stejně jako v květnu nadále předpokládá, že město by na této transakci mělo vydělat.
Značku Tylex mělo napříště připomínat jen muzeum s expozicí Příběh letovické krajky, které se otevřelo v roce 2022. Starosta mluvil o pádu symbolu a před koupí areálu předpokládal, že jej město prodá někomu, kdo jej využije pro jiné zájmy než výrobu textilu pod zavedenou značkou. Pokud se záměr investora podaří, udrží se nejen značka, ale i zaměstnanost. A městu po prodeji odpadnou starosti o nemovitost a placení poměrně vysoké daně z nemovitosti.
Díky konkurzu a tomu, že město nyní areál vlastní, se také podařilo vyřešit problém vnitroareálové kanalizace a čistírny odpadních vod, což umožní rozvoj lokality podél Komenského ulice a rozvoj průmyslové zóny.
Tylex se dostal do problémů kvůli zdražující energii předloni, loni na sebe podal návrh na insolvenci a na konci loňského roku ukončil výrobu, soud jej poslal do konkurzu. Zbyly po něm dluhy 35 milionů korun. Jelikož Tylex již v předchozích letech částečně omezoval výrobu a počet zaměstnanců, definitivní pád tradiční továrny neznamenal ve městě sociální otřes.