Trh s byty roste, ale bydlení se u nás lidem vzdaluje
Region střední a východní Evropy zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde odpovídá 18násobku průměrného ročního platu. To představuje výrazné zhoršení oproti roku 2019. Vyplývá to z analýzy společnosti Colliers.
„Nejvyšší nákupní aktivitu na trhu s bydlením aktuálně zažívá Polsko. Zvýšenou poptávku zaznamenávají také trhy v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku. Co se dostupnosti týče, nejlepší situace panuje v Rumunsku. Na Slovensku, v některých částech Polska, v Maďarsku a v Česku naproti tomu rostou náklady, které pro potenciální kupce představují výzvu,“ komentuje situaci Josefína Kurfürstová, senior analytička společnosti Colliers v regionu CEE.
Praha v rámci regionu má zásadní problém s dostupností bydlení. Průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde odpovídá 18násobku průměrného ročního platu, což představuje výrazné zhoršení oproti roku 2019. Průměrné nájemné v Praze dosahuje 18,79 EUR/m² (470,50 Kč/m2) měsíčně, což od roku 2019 znamená 60 % nárůst.
Ceny nemovitostí a nájmů rostou ve všech významných městech. V Brně se průměrné nájemné vyšplhalo na 16,15 EUR/m² s nárůstem o 71 % od roku 2019, zatímco v Ostravě dosahuje 8,81 EUR/m² s nárůstem o 22 procent.
Prodejní ceny bytů v Brně dosáhly průměru 5329 EUR/m² (135 357 Kč/m²), to je nárůst o 80 % od roku 2019. V Ostravě 3630 EUR/m² (92 202 Kč/m²) – nárůst o 107 procent. Vše souvisí i s demografickými vyhlídkami České republiky, které se výrazně liší podle regionů. Zatímco Praha a Brno patří k městům s pozitivním demografickým výhledem a očekávaným nárůstem populace o 12-16 % mezi lety 2020-2050, jiná města jako Ostrava očekávají populační pokles. Brno si udržuje silnou pozici univerzitního města s 89 studenty na 1000 obyvatel.
Vysoké náklady na financování bydlení začínají pro řadu míst a měst představovat značnou výzvu a dávají prostor rozmachu profesionálního nájemního bydlení. V regionu se utvořila malá, ale vlivná skupina hráčů, kteří postupně rozšiřují působnost a celý sektor profesionalizují. Jedná se například o společnosti Heimstaden Bostad, AFI Europe, Zeitgeist Asset Management, CTR Group či Kooperativa Vienna Insurance Group.
Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj ČR průměrná česká domácnost vydá na nájem bytu 26 procent svého ročního příjmu. Mezi jednotlivými regiony se podíl liší. Největší podíl na bydlení vydají lidé v Praze a v méně prosperujících krajích, jako je Moravskoslezský, Ústecký a Liberecký. Více než pětina domácností vnímá náklady na bydlení jako velkou zátěž. Nadměrnými výdaji na bydlení je ohroženo 40 procent nízkopříjmových domácností, téměř 36 procent nájemníků a přes 30 procent samoživitelů.
Varšava a Praha jsou v rámci regionu v čele rozvoje soukromého nájemního sektoru s více než 8000, resp. 6000 jednotkami. Varšava plánuje svůj fond téměř zdvojnásobit a v Praze se připravuje výstavba více než 2000 dalších jednotek. Klíčovým hráčem se stává také Bukurešť, kde se v blízké budoucnosti očekává výstavba více než 3000 jednotek.
Růst zaznamenává i sektor účelových studentských apartmánů, v Polsku meziročně o téměř 70 % a v České republice o 21 procento. Praha je jedním z nejvýznamnějších univerzitních měst regionu se 142 studenty na 1000 obyvatel. Největším a nejrychleji rostoucím trhem v regionu se stává Varšava, kde je v současné době ve výstavbě téměř 2400 jednotek a více než 13 700 jednotek je v Polsku ve fázi plánování.
V Česku nyní připadá na 1000 obyvatel 509 bytů, informoval server kurzy.cz. Jednou ze dvou oblastí, které se v rámci bydlení zlepšily, jsou investice do rezidenční výstavby. Na tu u nás připadne 6,2 % HDP, tedy 5. nejvyšší podíl v Evropské unii. Tyto zvyšující se investice se již podepisují na velikosti bytového fondu v Česku. Ten podle posledních dat čítá 509 bytů na 1 000 obyvatel, to je 16. nejvyšší počet v evropské sedmadvacítce. Podle předchozích dat, která popisovala situaci ještě v roce 2015, tehdy na tisíc obyvatel v Česku připadalo 408 bytů, což byl jeden z nejhorších výsledků v EU.
Z hlediska udržitelnosti se český rezidenční trh postupně přizpůsobuje novým standardům. Developeři začínají více využívat certifikace jako BREEAM a LEED, i když zatím v menší míře než v sousedním Polsku. Česká republika je po Polsku druhým největším trhem v regionu z pohledu počtu certifikovaných rezidenčních projektů.
Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) je přední poskytovatel diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic. Společnost působí v 66 zemích.