Topná sezóna byla rekordně krátká a teplá, dodávky byly až o desetinu nižší
Letošní topná sezona v Česku byla nejkratší a nejteplejší za posledních 60 let. Tuzemské teplárny během ní zaznamenaly nejnižší dodávky tepla, proti průměru až o desetinu nižší. Hlavní příčinou bylo podle nich mimořádně teplé počasí během sezony. ČTK to dnes sdělilo Teplárenské sdružení ČR.
„Průměrná denní teplota od září 2023 do konce dubna 2024 byla o 1,6 stupně vyšší než ve srovnatelném období let 2022 až 2023. Tomu odpovídá i průměrný meziroční pokles dodávek tepla mezi sedmi až devíti procenty,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
Upozornil na to, že podle předpovědi bude letošní květen teplejší než loňský a rozdíl teplot celého topného období bude nejspíše kolem dvou stupňů. Sdružení proto počítá s celkovým meziročním poklesem dodávek tepla pro vytápění zhruba o desetinu.
„Všechny úspory jdou tentokrát na vrub teplého počasí. Podle našeho průzkumu v teplárnách se dá říci, že si lidé zvykli na snížení teploty v bytech, ale potenciál dalších úspor snížením teploty v domech už se patrně vyčerpal,“ podotkl Hájek.
V končícím topném období podle statistik sdružení poprvé klesl počet topných dnů těsně pod hranici 200, podmínky pro vytápění byly celorepublikově splněny ve 199 dnech. Od roku 2010 se topilo nejméně v zimě 2017/2018, a to 214 dnů. Nejdéle se naopak topilo v zimě 2019/2020, 255 dnů.
Letošní topné období bylo i mimořádně teplé. Podle předpovědi do konce května by měla průměrná denní teplota od začátku září do konce května přesáhnout osm stupňů. Od roku 2010 bylo nejteplejší topné období 2019/2020, které mělo průměrnou denní teplotu 6,7 stupně, nejchladnější topné období 2010/2011 mělo teplotu 4,7 stupně.
Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.