Topenářům chybí materiál, prodlužují dodací lhůty

Odliv pracovníků během pandemie, válka na Ukrajině či nedostatek vstupních surovin. To jsou hlavní důvody chybějícího materiálu pro vytápěcí systémy, které lidé aktuálně poptávají jako náhradu za plynová zařízení. Právě kvůli enormnímu růstu zájmu o tato řešení se výrazně prodlužují jejich dodací lhůty.

Ilustrační foto: Tom z Pixabay

Obor vytápění aktuálně čelí problému s dostupností některých materiálů a výrobních komponent. Podle Dagmar Kopačkové ze serveru tzb-info.cz problém představují ocel, plasty, šamot i elektronické komponenty jako čipy, konektory či displeje, jejichž nedostatek znamená zpoždění dodávek zejména u tepelných čerpadel. Vlivem špatné dostupnosti některých materiálů se pak protahují i lhůty od objednání do samotné realizace. Zásadně do toho v posledních měsících vstupuje i nová topná sezona a výrazná snaha lidí na vytápění co nejvíce ušetřit. „Zvýšená poptávka se nejvíce týká zařízení pro úsporné vytápění, větrání, přípravu teplé vody či moderní regulaci. Řešení, která vedou k úsporám energie, vody a tepla, jednoznačně táhnou,“ říká Dagmar Kopačková. Hlavní příčiny podle ní vznikly už v minulém roce, týkaly se přitom problémů výrobních kapacit a logistiky. V letošním roce problém umocnila i válka na Ukrajině.

Podobný pohled v tomto směru sdílí i Aleš Plšek, manažer nákupu společnosti Enbra, která se zabývá prodejem a servisem topné techniky. „Nedostatek komponent na trhu technického zařízení budov je způsobený současným konfliktem, ale i odlivem zaměstnanců z výrobních firem v období pandemie či nedostatkem vstupních surovin pro výrobu,“ řekl s tím, že typickým příkladem je železo, jehož nedostatek svazuje ruce výrobcům kotlů na tuhá paliva. „Ti tak nejsou schopni garantovat termíny dodání ani ceny produktů,“ doplnil Plšek.

Čekací doby se prodlužují i v oboru krbů a kamen, hlavním důvodem je zejména enormní nárůst poptávky po vytápění dřevem, kterým se lidé snaží nahrazovat svá plynová zařízení. „V našem případě je u kamen a krbů čekací lhůta od objednání zhruba 2 až 3 měsíce. Ve srovnání například s německým trhem je však situace ještě dobrá, lhůty jsou tam více než 6 měsíců. Podobně jsou na tom podle našich informací i ostatní výrobci,“ řekl Petr Banasinski, jednatel společnosti Hoxter.

V případě krbů a kamen se lidé podle něj kvůli prudkému růstu cen energie zaměřují více než v dříve na efektivní rozložení tepla v interiéru. „Kvůli tomu výrazně stoupá poptávka po akumulačních krbech, úzkým hrdlem jsou v tomto směru zejména akumulační prstence a obecně materiály se schopností akumulovat teplo, jako například šamot. Dodavatelské firmy na tento růst poptávky reagují poměrně složitě, proto se dodací lhůty pro akumulační prvky prodlužují,“ popsal Petr Banasinski.

tepelná čerpadla by byla nedostatkovým zbožím i v případě, že by nenastala krize s chybějícími komponenty.

Obrovský zájem o toto řešení je v celé Evropě

Výrazný růst poptávky po vytápění dřevem prakticky v celé Evropě se však promítá i do odvětví komínových systémů, kde je jedním z nedostatkových materiálů nerez. „Díky indikaci nárůstu cen energie se spousta rodin rozhodla pořídit si do svým domů, a to nejen do novostaveb, dodatečně komín. Nejvhodnější variantou pro tento požadavek je nerezový tříplášťový komínový systém, který se dá jednoduše umístit na fasádu rodinného domu a napojit krbová kamna či krbovou vložku. Zároveň se masivně vložkují stávající starší komíny nerezovými jednovrstvými systémy. To jsou hlavní důvody, proč se aktuálně potýkáme s dodacími lhůtami právě u nerezových komínových systémů, aktuálně činí 25 až 55 pracovních dní,“ říká Jan Housa obchodní ředitel společnosti Schiedel.

Další velmi vyhledávanou alternativou k vytápění plynem jsou i tepelná čerpadla. Jejich prodejci přitom spíše než nedostatek výrobních materiálů zmiňují chybějící klíčové komponenty, zejména elektroniku. Jedná se například o elektronické desky, konektory, vodiče či displeje. „V oboru tepelných čerpadel je nyní velká krize u všech značek. Výrobci postupně potvrzují termíny dodání na 6 až 12 měsíců od objednávky, dříve to přitom bylo 6 až 8 týdnů. Z části je tento nedostatek způsoben pozdními dodávkami produktů z Asie, částečně z důvodu nedostatku komponent pro výrobu a kapacity ve výrobě,“ říká Aleš Plšek.

Podle něj by přitom tepelná čerpadla byla nedostatkovým zbožím i v případě, že by nenastala krize s chybějícími komponenty. „Obrovský zájem o toto řešení je v celé Evropě, výrobci tepelných čerpadel přitom neměli dostatek času k navýšení výrobních kapacit, která meziročně mnohonásobě vzrostla,“ sdělil Plšek.

Stálým problémem, který se propisuje i do odvětví technického zařízení budov, jsou i již zmíněné čipy. Jeden z největších výrobců těchto zařízení je podle Plška dodává za 90 týdnů od objednání, což je komplikace například pro měřiče tepla či rádiové moduly. Většina výrobců tak polovodiče shání jinou cestou, což ale znamená i několikanásobně vyšší cenu. Alespoň částečné zlepšení se přitom podle Plška dá očekávat ke konci letošního roku.