Stát chce DPI u plynu při zastropovaných cenách rozšířit i na větší odběratele

Stát chce rozšířit povinnost pro dodavatele plynu poslední instance uzavřít smlouvu o dodávkách i na zákazníky se zastropovanými cenami s vysokou spotřebou nad 630 megawatthodin. Plyn pro tyto dodavatele by přitom v případě potřeby měl zajišťovat ČEZ. Počítá s tím návrh nařízení vlády, který je nyní v připomínkovém řízení. Návrh, který se týká výhradně dodávek plynu, má zamezit případům, kdy jsou velcí spotřebitelé bez dodavatele, což by pro ně mohlo být likvidační.

Foto: Ilse Driessen on Unsplash

V současné době dodavatel poslední instance (DPI) povinně přebírá zákazníky jiného dodavatele, pokud firma pozbyde oprávnění nebo možnost dodávat elektřinu nebo plyn. V případě plynu je však tato povinnost limitována spotřebou do 630 MWh, zákazníky s vyšší spotřebou mohou odmítnout. Nařízení by to mělo změnit. Bez toho by totiž podle návrhu mohli velcí spotřebitelé čelit existenčním problémům. Zahrnovat by mělo v době mimořádné tržní situace zákazníky, na něž se vztahují zastropované ceny plynu.

Dodavatelé tyto zákazníky v některých případech původně odmítali z obav, že nebudou mít pro ně dostatek plynu. Ten by jim ale podle návrhu měl zajistit a nabídnout obchodník s plynem, v něm má stát většinu hlasovacích práv a současně má zajištěnu stanovenou minimální přepravní kapacitu do ČR. Tím je nyní společnost ČEZ, která má sjednané kapacity v nizozemském LNG terminálu a disponuje přepravními trasami do ČR.

Podle odhadů by v takovém případě měl být poptáván u DPI asi 1 milion megawatthodiny plynu. Státní rozpočet by to mělo podle odhadů vyjít na zhruba 2 miliardy korun. Peníze jsou ovšem podle návrhu už započteny v nákladech na celkové zastropování cen. To by podle ministerstva financí mělo vyjít maximálně na 130 miliard korun.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek plynu v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR). Letošní novela energetického zákona zkrátila režim dodavatele poslední instance z původních šesti měsíců na polovinu.