Soud v Ústí dostal návrh na prohlášení úpadku Českých loděnic, dluží na mzdách

Děčín, sídlo loděnic. Foto: Radek Zemam na Unsplash

Krajský soud v Ústí nad Labem dostal návrh na prohlášení úpadku firmy České loděnice. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Děčínský podnik dluží na mzdách přes milion korun. Návrh podalo 23 zaměstnanců společnosti, která staví a opravuje nákladní lodě. Na podání návrhu dnes upozornil Radiožurnál. Mluvčí krajského soudu ČTK řekla, že soud bude ve věci dělat procesní kroky. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

V návrhu se uvádí, že dlužník neplní své závazky déle než tři měsíce po splatnosti, dluhy má vůči finančnímu úřadu, Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR, České správě sociálního zabezpečení, přičemž je kvůli tomu na některé nemovitosti firmy zřízeno zástavní právo. Navrhovatelé zjistili, že proti Českým loděnicím je vedeno pět exekucí.

České loděnice byly založeny v roce 1991. Od roku 2017 vlastní loděnice jediná fyzická osoba, je jí Gayane Gukasyanová z Arménie. V roce 2020 při exkurzi v loděnici tehdejší ředitel Pavel Mráček novinářům řekl, že společnost má zakázky, ale chybějí ji zaměstnanci.