Slovenští dopravci ohlásili blokádu hranic s Ukrajinou

Ilustrační foto: Pexels z Pixabay

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) ohlásila časově neomezenou blokádu jediného hraničního přechodu mezi Slovenskem a Ukrajinou pro kamiony ve Vyšném Nemeckém. Protest, který má začít v pátek odpoledne, zdůvodnila organizace snahou o zrušení volného vstupu ukrajinských kamionů na přepravní trh Evropské unie. Současně chce UNAS podpořit své polské kolegy, kteří dříve tento měsíc začali blokovat polsko-ukrajinskou hranici kvůli levné ukrajinské konkurenci. Větší slovenské sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia už dříve uvedlo, že se do protestu na hranicích nezapojí.

„Hlavním účelem je snaha o okamžité vypovězení dohody mezi EU a Ukrajinou, v jejímž důsledku se začíná hroutit dopravní trh na Slovensku. Zároveň je účelem protestu připojit se k dopravcům z Polska, kteří své hraniční přechody blokují už čtyři týdny. Nemůžeme je nechat samotné v boji, který se začátkem protestu na Slovensku stává bojem společným,“ uvedla UNAS v tiskové zprávě. Dodala, že cílem není bránit pomoci Ukrajině, která od loňska čelí ruské vojenské invazi.

Podle UNAS během protestu bude umožněn převoz humanitárního zboží, vojenské pomoci, živých zvířat, paliva a chlazeného zboží. Zároveň umožní vyjet na Ukrajinu těm kamionům s komerčním zbožím, které už jsou na Slovensku, a to v počtu čtyři vozy za hodinu.

UNAS před dvěma týdny na hodinu zablokovala hraniční přechod Vyšné Nemecké/Užhorod na protest proti ukrajinským dopravcům, kteří od EU dostali do konce prvního pololetí příštího roku výjimku z regulace přepravy zboží na unijním trhu. Slovenské ministerstvo dopravy tehdy vyjádřilo pochopení pro stížnosti dopravců ze Slovenska vůči levné konkurenci z Ukrajiny.

Po začátku protestů dopravců na polsko-ukrajinské hranici část kamionů začala jezdit přes Slovensko, což vedlo k vytváření dlouhých kolon kamionů u slovensko-ukrajinské hranice.

Slovenské ministerstvo dopravy po jednání s autodopravci uvedlo, že respektuje jejich právo stávkovat. „Dohodli jsme se, že pokud přistoupí ke stávce, budou stávkovat takovým způsobem, aby příliš nenarušili život obyvatel východního Slovenska,“ sdělilo ministerstvo s tím, že požadavky UNAS bude ministr Jozef Ráž tlumočit příští týden v Bruselu.

Ještě před ohlášením akce UNAS evropská komisařka pro dopravu Adina Valeanová situaci na polsko-ukrajinském pomezí označila za „nepřijatelnou“. Ukrajina ani Evropská unie se podle ní nesmějí stát „rukojmími“ polských řidičů kamionů. Podpořila sice právo řidičů na protest, Evropská komise si ale podle ní vyhrazuje právo zasáhnout a zajistit dodržování pravidel a práva.