Slovenští autodopravci částečně uvolnili blokádu hranice s Ukrajinou

Foto: jef

Slovenští autodopravci, kteří v pondělí obnovili protesty na hraničním přechodu s Ukrajinou Vyšné Nemecké/Užhorod, nově pouštějí dva kamiony za hodinu. Oznámila to dnes Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která blokádu kvůli levné ukrajinské konkurenci zorganizovala. UNAS požaduje hlavně obnovení vydávání povolení k vjezdu ukrajinských kamionů do evropského bloku.

„Přešli jsme do módu, kdy jsou uvolňovány dva kamiony za hodinu. Při zahájení protestu jsme vyhlásili, že neblokujeme kamiony s registrací v EU. Navzdory tomu je ukrajinská strana neodbavovala a brala je za rukojmí,“ napsala UNAS. Ještě ve středu organizace uvedla, že na vjezd na Slovensko čeká na ukrajinské straně hranice přibližně 1000 kamionů.

UNAS, která je menším sdružením autodopravců na Slovensku, při nynějším protestu zablokovala vjezd kamionů z Ukrajiny na Slovensko přes jediný hraniční přechod pro kamionovou dopravu mezi oběma zeměmi.

Na začátku prosince UNAS čtyři dny naopak částečně blokovala provoz na přechodu ve Vyšném Nemeckém ve směru na Ukrajinu. Po listopadovém začátku protestů polských autodopravců na polsko-ukrajinské hranici začali řidiči kamionů ve větším počtu využívat zmíněný slovensko-ukrajinský hraniční přechod, u kterého se začaly vytvářet dlouhé kolony nákladních aut.

Slovenským, polským a také maďarským autodopravcům se nezamlouvá výjimka, na jejímž základě ukrajinští dopravci nemusejí mít do konce prvního pololetí příštího roku povolení k vjezdu do EU. Stěžují si, že ukrajinská konkurence nemá tak vysoké náklady jako dopravci se sídlem v unii a že ukrajinské dopravní firmy jim začaly brát zakázky na přepravu zboží i v rámci EU.