Slovenská SPP má dohodu o LNG s americkou ExxonMobil

Slovenská plynárenská společnost SPP podepsala dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) s americkou společností ExxonMobil. Oznámila to SPP. Cenu ale nezveřejnila.

Smlouva se strategickým partnerem, kterým ExxonMobil je, otevírá nové možnosti v přístupu k zemnímu plynu a LNG, napsala SPP v prohlášení. Dohoda přichází v době, kdy se Evropa snaží zajistit si alternativu k ruskému plynu.

Ilustrační obrázek: Alexandra Koch, Pixabay

SPP informovala, že množství plynu v zásobnících a diverzifikované dodávky jsou důvodem k optimismu, že jejím zákazníkům nebude tuto zimu hrozit přerušení dodávek. Dodala ale, že je nezbytné, aby evropský trh a přeshraniční spojení zůstaly funkční.

Slovensko ročně spotřebuje zhruba 5 miliard metrů krychlových plynu. Dosud bylo zásobováno převážně ruským plynem, který teče přes Ukrajinu. Rusko letos snížilo dodávky do Evropy v reakci na západní sankce uvalené na Moskvu po invazi na Ukrajinu.

Státem kontrolovaná firma SPP je největším dodavatelem plynu na Slovensku. Obsluhuje přibližně dvě třetiny slovenského trhu. Slovensko si zajistilo také další dodávky LNG a dováží plyn od Severního moře přes Německo a Českou republiku. SPP je nyní schopná pokrýt více než 65 spotřeby svých zákazníků z jiných než ruských zdrojů.