Slovalco kvůli drahé elektřině ukončí výrobu primárního hliníku

Slovenský podnik Slovalco ukončí do konce září ve svém závodě ve městě Žiar nad Hronom na středním Slovensku výrobu primárního hliníku. Své rozhodnutí zdůvodňuje mimo jiné vysokými cenami elektřiny. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Rozhodnutí uzavřít prvovýrobu se podle většinového vlastníka, norské společnosti Norsk Hydro, dotkne 300 zaměstnanců pracujících na plný úvazek. O propouštění firma informovala už dříve.

Ilustrační foto: Pixabay

Slovenská vláda mohla poskytnout finanční pomoc prostřednictvím evropského systému kompenzací za emise oxidu uhličitého, ale neučinila tak, napsala společnost Norsk Hydro. Firma už letos na jaře upozornila na možné ukončení výroby hliníku na Slovensku, pokud nedostane pomoc od státu.

Podle výpočtů společnosti Norsk Hydro bude v zemích, jako je Německo, kompenzace za emise pro huť vyrábějící 200 000 tun ročně činit v letošním roce přibližně 67,6 milionu eur (1,7 miliardy Kč).

Podniku Norsk Hydro patří v hliníkárně podíl 55,3 procenta. Zbytek spadá pod skupinu Penta Investments. Společnost Slovalco už v roce 2019 ohlásila snížení produkce na 80 % kapacity. Další pokles výroby, tentokrát na 60 % kapacity, společnost oznámila na konci loňského roku v reakci na zdražování elektřiny. Loni podnik vyrobil 197 250 tun hliníkárenských produktů.

„Hliníkárna Slovalco je klíčovým dodavatelem nejen pro slovenské, ale i pro evropské společnosti. Zastavením výroby bude Evropa nucena dovážet hliník ze zemí, jako je Čína nebo Rusko,“ varoval ředitel továrny Milan Veselý.

„Rozhodnutí se dotkne až 300 zaměstnanců továrny a více než tisícovky externích zaměstnanců v subdodavatelském řetězci, protože zastavení výroby sníží i potřebu nákupu služeb od dodavatelů v regionu, řekl Veselý.

Slovalco bude pokračovat v recyklačním provozu, který zákazníkům v regionu ročně dodá 75 000 tun recyklovaného hliníku.

Odhaduje se, že od loňského roku, kdy se ceny energie začaly zvyšovat, evropské hutě snížily výrobu hliníku o 800 000 až 900 000 tun ročně, poznamenala agentura Reuters. Analytici uvádějí, že během nadcházející zimy by se mohla výroba snížit o dalších 750 000 tun, což by znamenalo větší nedostatek kovu a vyšší ceny pro evropské spotřebitele v dopravě, obalovém a stavebním průmyslu.