ŠKODA JS dodá nové díly pro ovládání reaktorů Dukovanské elektrárny

Foto: Škoda JS

Strojírenská společnost ŠKODA JS dodá v letech 2025 – 2028 nové sady pohonů regulačních kazet pro jadernou elektrárnu Dukovany. Jedná se o prvky horního bloku reaktoru, které zajišťují jeho stabilní výkon, případně umožňující regulaci.

Plzeňská firma na základě vítězství ve veřejné soutěži již uzavřela kontrakt, jehož hodnota se blíží 1 miliardě korun. Kompletní dodávka včetně opce se týká celkem 98 těchto strojírenských sestav. Ty jsou několik metrů dlouhé, z nerezové oceli, vyrobené s minimálními tolerancemi a vyžadující mimořádnou spolehlivost. Ze strany plzeňské firmy nejde o první dodávku. Do Dukovan už Škoda JS v minulosti dodala 116 kusů zařízení tohoto typu.

 „Pohony regulačních prvků určené pro systém kontroly a řízení reaktoru VVER 440 patří mezi naši důležitou sériovou produkci. Mimo Dukovany je dodáváme i do několik ukrajinských elektráren. Momentálně je připravena k expedici jejich sada do Rovenské jaderné elektrárny,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel František Krček.

„Dodávky nových pohonů pro JE Dukovany jsou časově rozděleny do šesti samostatných etap počínaje rokem 2025,“ dodal místopředseda představenstva a obchodní ředitel Petr Altschul.