Siemens Energy má ve čtvrtletí rekordní ztrátu téměř tři miliardy eur

Foto: Pablo from Pixabay

Německý dodavatel zařízení pro energetický průmysl Siemens Energy vykázal ve třetím čtvrtletí rekordní ztrátu 2,9 miliardy eur (70,4 miliardy Kč). Za celý finanční rok, který se uzavře na konci září, čeká podle nové prognózy také rekordní ztrátu 4,5 miliardy eur. Na vině jsou problémy v divizi Gamesa, která je jedním z největších výrobců větrných turbín. Firma to podle agentury DPA uvedla ve svém dnešním sdělení.

Siemens Energy šokovala trhy koncem června, když oznámila širokou řadu problémů v Siemens Gamesa, a to jen několik týdnů poté, co se jí podařilo tento podnik, který dříve vlastnila jen z části, plně získat. Kvůli problémům s kvalitou větrných turbín na souši odhaduje firma náklady na nutné opravy ve výši 1,6 miliardy eur. Byly zaúčtovány v minulém čtvrtletí, ale většina skutečně vznikne až v následujících dvou finančních letech.

„Naše výsledky za třetí čtvrtletí demonstrují výzvy, které je třeba řešit s obratem společnosti Siemens Gamesa,“ řekl generální ředitel Siemens Energy Christian Bruch. Dodal ale, že zbývající divize skupiny, včetně plynových turbín a konvertorů energie, si vedou dobře a na úrovni skupiny také vzrostly příchozí objednávky a tržby.

Siemens Energy se v roce 2020 vyčlenila ze společnosti Siemens a byla uvedena na burzu. Od té doby skupina neuzavřela jediný fiskální rok a jen pár čtvrtletí se ziskem. Na vině byly pokaždé problémy s Gamesou. Podnik se proto rozhodl, že ji celou převezme. Budoucnost generálního ředitele Brucha bude pravděpodobně záviset na tom, zda a jak rychle se problémy v Gamese podaří vyřešit, uvedla agentura DPA.