Regulační stupně stavu nouze v plynárenství nejsou jasné 63 % firem

Konkrétní představu o uplatnění regulačních stupňů v případě vyhlášení stavu nouze v plynárenství nemá podle průzkumu Hospodářské komory (HK) 63 procent firem. Z tohoto důvodu nedokážou společnosti vyčíslit ani škody, které by jim případné odstavení plynu způsobilo.

Fatálně by se dotklo 29 procent společností, kdy by neznamenalo jen finanční a hmotné škody, ale i nenávratné poškození technologie výroby a provozu. Výsledky průzkumu  HK zveřejnila v tiskové zprávě.

Zákon definuje deset odběrových stupňů pro omezování spotřeby. První až pátý slouží k omezení dodávky plynu, šestý až desátý stupeň je určen k přerušení dodávek plynu. Existuje ještě tzv. havarijní odběrový stupeň, při němž se přerušuje dodávka všem zákazníkům.

Pro třetinu společností by odstavení znamenalo poškození technologie

První stupeň se týká zákazníků, kteří mají možnost změny na jiné palivo. Vyhlašovatelem případného stavu nouze u plynu je podle ministerstva průmyslu a obchodu provozovatel přepravní soustavy, společnost Net4Gas. Za stavu nouze by tuzemskou plynárenskou soustavu řídila.

Sněmovna v rámci pozměňovacího návrhu schválila, že ministerstvo průmyslu a obchodu bude moci vydávat individuální rozhodnutí a „jemně“ řídit dodávky plynu, řekl dnes šéf resortu Jozef Síkela (za STAN).

Vláda by podle HK ale měla být připravena operativně vést informační kampaň ke zvýšení povědomí o nouzovém stavu v plynárenství, tak aby byl postup všem firmám jasný. S problematikou regulačních stupňů jsou podle průzkumu nejlépe obeznámeny především velké podniky nad 250 zaměstnanců a společnosti působící ve zpracovatelském průmyslu, pro něž je ve výrobě zemní plyn zásadní.

MPO bude moci vydávat individuální rozhodnutí a „jemně“ řídit dodávky plynu

Úplné odstavení dodávek plynu by nějakým způsobem pocítilo 89 procent podniků. S okamžitou ztrátou do jednoho milionu korun by se potýkalo 15 procent firem, stejné procento v takovém případě odhaduje ztráty mezi jedním a pěti miliony koruny. Škodu nad 100 milionů korun by to způsobilo desetině, převážně velkých a středních společností.

Zabránit neprodleným ztrátám by čtvrtina podniků dokázala, pokud by se o chystané odstávce dozvěděla s větším než dvoutýdenním předstihem. Firmám, které jsou na plynu ale nejvíce závislé, by nepomohla ani včasná informace, třetina by škodám nedokázala zamezit.

Průzkum uskutečnila HK od 27. června do 12. července mezi svými členy. Zúčastnilo se ho 606 firem z celé republiky.

Naplněnost zásobníků plynu v ČR podle Síkely dnes ráno překročila 75 procent. Začíná se podle něj i více plnit zásobník, který byl dosud téměř prázdný. Jedná se o zásobník společnosti Moravia Gas Storage (MGS), který napůl vlastní společnost MND patřící pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom. Gazprom má pronajato 90 procent kapacity.