Rakouská Raiffeisen Bank plánuje odštěpit do konce roku své ruské podnikání

Moskva, chrám Vasila Blaženého. Fotka od Michael Siebert z Pixabay

Rakouská Raiffeisen Bank Internatinal (RBI) plánuje oddělit do konce letošního roku své ruské podnikání. Podle agentury Reuters to řekl šéf RBI Johann Strobl. Firma je největší západní bankou, která v Rusku působí i po vojenské invazi Moskvy na Ukrajinu, a Evropská centrální banka (ECB ) na ni naléhá, aby vysoce ziskové podnikání v zemi ukončila.

RBI podle Strobla plánuje spin-off, tedy oddělení ruského podnikání od mateřské firmy. Vznikl by tak nezávislý podnik s vlastní právní subjektivitou.

Na stole je i varianta prodeje

Strobl dnes řekl, že na stole je stále i varianta prodeje. RBI ale usiluje o rozdělení a je v kontaktu s regulačními orgány. Varianta prodeje je podle Strobla přesto „o něco dál“ než odštěpení, které je složitější. Firma je ale odhodlaná situaci vyřešit, dodal.

Ruské podnikání RBI v první polovině roku 2023 vykázalo růst zisku o devět procent, v samotném prvním čtvrtletí se zisk meziročně dokonce více než ztrojnásobil. Zisk širší skupiny v prvních šesti měsících naopak o 24 procent klesl.

Příjmy z Ruska jsou zablokovány

Přestože se ruské podnikání významně podílí na zisku celé skupiny, příjmy z Ruska zůstávají zablokovány v místní dceřiné společnosti kvůli sankcím uvaleným na Moskvu za její invazi na Ukrajinu v únoru loňského roku. RBI dnes také uvedla, že v první polovině letošního roku se v Rusku zvýšil počet zaměstnanců i zákazníků.

Kritici pokračování činnosti západních společností v Rusku tvrdí, že daně odváděné do ruského rozpočtu přímo přispívají k válečnému tažení Moskvy. Rusko plánuje uvalit na velké podniky jednorázovou mimořádnou daň, která by měla přinést 300 miliard rublů (bezmála 71 miliard Kč) a zaměřit se na nadměrné zisky. Společnost Raiffeisen uvedla, že očekává, že na dodatečné dani zaplatí až 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč).

Banka působí na řadě trhů ve střední a východní Evropě. Je většinovým vlastníkem českého finančního ústavu Raiffeisenbank, který v České republice poskytuje bankovní služby od roku 1993.