Průzkum: Počet pracovníků, kteří loni změnili obor, přes pandemii klesl
Počet pracovníků, kteří za uplynulý rok změnili obor, navzdory pandemii a nucenému pozastavení či utlumení činnosti firem klesl. Obor změnilo 14 % ekonomicky aktivních lidí. V následujících dvou letech plánuje změnu oboru více než třetina zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu, který v únoru uskutečnila personální agentura Grafton Recruitment mezi tisícovkou respondentů.
Během svého profesního života změnily pracovní obor tři čtvrtiny lidí, téměř polovina v průběhu své kariéry a více než čtvrtina hned po studiu. „Pandemie přinesla na trh práce nejistotu, lidé upřednostňují stabilitu a bojí se experimentů a změn,“ řekl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group .
Nejčastěji podle něj lidé odcházeli z administrativních pozic, z gastronomie a pohostinství nebo z výroby, což jsou obory, které silně zasáhla epidemická opatření. Při změnách respondenty nejvíce lákaly obory vzdělávání, prodej a logistika. I když obecně k nejatraktivnějším oborům patří IT, lidé o něm příliš při plánování změn neuvažují. Uvědomují si totiž nutnost náročné rekvalifikace. Nejmenší chuť ke změnám mají vysokoškoláci, zejména IT experti a inženýři, největší naopak ženy a zaměstnanci do 35 let.
Nejčastěji o změně uvažují pracovníci z podnikových služeb, nejméně často lidé z IT. „Zaměstnanci působící v podnikových službách patří k těm nejspokojenějším, i přesto jsou změnám otevřenější než pracovníci z ostatních oborů. Jedním z důvodů je skutečnost, že se pod vlivem technologií a automatizace mění charakter jejich práce. Lidé se obávají, že by jejich pozice mohla zaniknout, nebo by se museli rekvalifikovat,“ upozornil Malo.
Novou práci si hledá přibližně 24 procent respondentů a dobré nabídce jsou otevřena další 34 procenta. Obor chtějí zaměstnanci změnit ve dvou třetinách případů z důvodu osobní potřeby změny, další třetina jako důvod uvádí změny na trhu práce.