Projekt Česko platí kartou bude pokračovat o dva roky déle

Platební terminál nebo bránu zdarma v projektu Česko platí kartou, který funguje od roku 2020, podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získalo k začátku srpna zhruba 25 500 podnikatelů a samospráv. Možnost požádat si o bezplatné poskytnutí platebního terminálu budou mít živnostníci, firmy, příspěvkové organizace a úřady o dva roky déle. Projekt bude pokračovat do 31. března 2025. MPO to uvedlo na svém webu. V minulosti byl program prodloužen už několikrát.

Ilustrační foto: Miroslav Hamřík, Pixabay

Poskytovatelé k 1. srpnu podle MPO rozdělili 23.606 platebních terminálů a 1872 platebních bran. Šéf úřadu Jozef Síkela (za STAN) projekt považuje za úspěšný. „Je přínosný především pro malé podnikatele, kteří si bezhotovostní systém plateb mohou vyzkoušet a pokud by jim nevyhovoval, tak jej zdarma vrátit,“ řekl.

Na platební terminál zdarma mají nárok podnikatelé a samosprávy, kteří v posledních 12 měsících nepřijímali karty. Nulové transakční poplatky se vztahují na obrat v platbách kartou do 50 000 korun, nad tuto částku jsou poplatky účtovány podle standardních podmínek poskytovatele terminálu. Poskytovatelé původně terminály nabízeli bezplatně na rok, následně se lhůta v projektu zkrátila na šest měsíců.

Březnová studie společnosti EVO Payments ukázala, že 66 % Čechů při nákupech dává přednost platbě kartou. Lidé, kteří platí v hotovosti za hlavní důvod nejčastěji uvedli nedostupnost jiné platební metody.

Původním cílem programu Česko platí kartou bylo do tří let zvýšit počet terminálů na českém trhu o 30 000. Počet platebních terminálů podle Sdružení pro bankovní karty loni meziročně vzrostl o 17 000 na 293 000. Počet terminálů pro bezkontaktní platby stoupl o 15 000 na 272 000. Počet transakcí platebními kartami u obchodníků se v uplynulém roce ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 335 milionů na 1,9 miliardya objem transakcí vzrostl o 276 mld. Kč na 1,2 bilionu korun.