Prodejci mohou vysvětlovat důvod růstu cen paliv a neplatit pokuty
Prodejci pohonných hmot mohou spotřebitele informovat o důvodech rychlého zdražování svých produktů, aniž by riskovali pokutu od antimonopolního úřadu. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna o tom informoval v tiskové zprávě. Podle odborníka na soutěžní právo z Mendelovy univerzity Radka Jurčíka by se ale vývojem cen pohonných hmot měl úřad zabývat.
„Podle Úřadu neexistují žádná zákonná ustanovení, která by jednotlivým soutěžitelům bránila poskytovat informace o tom, proč konkrétně k cenovému nárůstu u určitého výrobku či komodity dochází a jak se na pohybu ceny podílí jednotlivé složky, například náklady na vstupy a výše marží. Spotřebitelé mají přinejmenším morální právo být o těchto skutečnostech informováni, zvláště v období, kdy je nárůst cen tak razantní, jako zažíváme v posledních dnech u pohonných hmot,“ řekl Mlsna.
Odmítl, že by ÚOHS zakazoval prodejcům o vývoji cen informovat. Problém by podle něj nastal v případě, že by pohyb cen předpovídalo sdružení firem, protože takový krok by mohl být posuzován jako nedovolené koordinované jednání. „Rovněž vzájemné informování přes média o budoucí cenové strategii by mohlo být Úřadem za určitých podmínek vyhodnoceno jako protisoutěžní. Na individuálním vysvětlení jednotlivého podniku, co stojí za aktuálním nárůstem ceny, však není nic protisoutěžního a není důvod vysvětlení spotřebitelům upírat,“ dodal Mlsna.
Odborník na soutěžní právo z Ústavu práva a humanitních věd Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity Radek Jurčík ale soudí, že ÚOHS by se současnou situací a vývojem cen pohonných hmot měl blíže zabývat. „Měl by se zejména zabývat otázkou, zda současná cenová úroveň není mimo jiné dána možným porušováním pravidel hospodářské soutěže, která i v minulosti spočívala v tom, že prodejci pohonných hmot zveřejňovali svoje cenové kalkulace a díky tomu zůstávaly na trhu vyšší cenové hladiny, které nebyly způsobeny pouze objektivními podmínkami na trhu. Za situace, kdy dochází k mírnému poklesu ceny ropy, by se příslušné instituce měly zabývat také tím, zda navyšování cen pohonných hmot není dáno rovněž spekulací prodejců,“ napsal Jurčík v prohlášení na internetových stránkách univerzity.
ÚOHS v tiskové zprávě uvedl, že situaci na trhu podrobně monitoruje, v současnosti ale nemá indicie, že se na růstu cen podílejí i jiné faktory než pouze vývoj na světových trzích s ropou.
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu razantně vzrostly. Průměrná cena benzinu stoupla o více než 7 korun na litr za týden, cena nafty dokonce o více než 10 korun za týden.