Prodej korporátních dluhopisů v červnu klesl, výnosy vzrostly

Ilustrační foto: Pixabay

V červnu vydaly firmy korporátní dluhopisy za 3 mld. Kč, což je proti květnovým rekordním 11 miliardám korun výrazný pokles. Vážený průměr výnosů dluhopisů vzrostl na 8,8 procenta. Vyplývá to z údajů srovnávače dluhopisů, který provozuje společnost Dluhopisomat.

„Většinu připravovaných emisí se firmám podařilo vydat již v květnu, což se v červnových objemech pochopitelně odrazilo a trh se v tomto ohledu uklidnil. Ve dvouměsíčním průměru se objem vydaných dluhopisů pohybuje na čísle, kterého se podařilo dosáhnout v dubnu,“ řekl analytik skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora. Mírně se v červnu zkrátila také splatnost dluhopisů, která se snížila z květnových 4,2 roku na 3,8 roku.

Vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů, ovlivňovaný zejména velkými emisemi, dosáhl 8,8 %, zatímco v květnu představoval 8,1 procenta. Výnosy nad 10 % nabízí pětina emisí, výnosy mezi 8 až 10 procenty necelá polovina a mezi 5 až 8 procenty čtvrtina emisí. „Na trhu přibylo emisí, jejichž výnosy se pohybují nad deseti procenty. Emitenti se tak snaží zaujmout investory a nabídnout jim atraktivnější podmínky,“ řekl Pikora.

Mnoho prognóz počítá s tím, že Česká národní banka (ČNB) v zimě sníží úrokové sazby, což se odrazí i na dluhopisovém trhu. Přibývá proto emisí, v jejichž podmínkách je uvedeno, že pokud úrokové sazby výrazně klesnou, sníží se i výnos dluhopisu. „Emitenti se tak snaží vyhnout riziku, že budou muset vysoké výnosy splácet i potom, co se úrokové sazby zásadně sníží,“ dodal Pikora. Je to podle něj férový přístup, investoři by si však měli veškerou dokumentaci, která se k emisi váže, pečlivě prostudovat.

Necelou polovinu dluhopisů, tedy 48 %, emitovaných v letošním roce tvořily emise s objemem do 25 mil. Kč, 34 % připadá na emise v objemu 25 až 100 mil. Kč a 18 % na emise nad 100 milionů korun.

Dluhopisomat srovnává i výnosnost různých druhů aktiv. U bitcoinu bylo možné mezi loňským a letošním červencem vydělat 41,8 %, u zlata 11,8 % a u amerických akcií 11,1 %, zatímco na českých korporátních dluhopisech v červnu 2023 v průměru 8,1 procenta. „Bitcoin je ale velmi nestabilní a dokáže v krátkém čase ztratit i desítky procent. Je to spekulativní investice, která se často vyvíjí nezávisle na makroekonomických ukazatelích a s cennými papíry ji v tomto směru nelze srovnávat,“ podotkl Pikora.

Korporátní dluhopisy jsou mezi investory i přes aktuální pokles stále relativně atraktivní, řekl ČTK ředitel společnosti InvestBay Daniel Rajnoch. Investoři podle něj v době krize začali častěji vyhledávat tradiční investice v podobě například drahých kovů nebo alternativní aktiva, která mají dlouhodobě stabilní výnos. Jako například nemovitosti, u kterých je dnes možné nakupovat i menší podíly.