Přelomový verdikt? Shell není povinen prudce snižovat znečištění

Fotka od InspiredImages z Pixabay

Společnost Shell není povinna do roku 2030 dramaticky snížit způsobované znečištění. Rozhodl o tom odvolací nizozemský soud. O verdiktu rozhoduje řada světových médií. 

Soud tak změnil předchozí verdikt nižší instance, podle níž měla firma prudce snižovat emise CO2, a to o 45 % do roku 2030 oproti roku 2019. Odvolací soud nezpochybnil povinnost snižovat objem emisí, ale jeho rozsah. „Uvedl, že neexistuje dostatečná shoda v klimatické vědě o konkrétním procentu snížení, které by jednotlivá společnost jako Shell měla dodržovat. V důsledku toho předchozí rozsudek zamítl,“ napsala CNN.

Shell podle svých prohlášení již pracuje na snížení emisí ze svých provozů, ovšem podle starších vyjádření se vzdala svých původních cílů. Web DeSmog.com například časem upozornil, že z webu Shell Canada zmizel cíl nulových emisí do roku 2050. Nyní společnost usiluje o snížení takzvané čisté uhlíkové náročnosti svých produktů do roku 2030 (ve srovnání s rokem 2016) o 15 až 20 procent. Přičemž dříve měl být tento plán na horní hranici tohoto intervalu. Emise ze svých vlastních provozů hodlá do stejného roku zkrátit na polovinu.

Žalobu proti společnosti podala skupina Friends of the Earth Netherlands, která samozřejmě vyjadřuje zklamání.

Joshua Sherrard-Bewhay, analytik investiční platformy Hargreaves Lansdown, podle CNN prohlásil, že verdikt „signalizuje emitentům s vysokými emisemi, že jsou prozatím v bezpečí před jurisdikcí mezinárodních rámců,“ přičemž jako příklad uvedl Pařížskou dohodu.

BBC zprávu o rozhodnutí přinesla pod titulkem „Shell vyhrál přelomový klimatický spor proti zeleným skupinám…“ Ve své podstatě šlo o to, zda se společnosti musí řídit pouze zákony (Shell je britsko-nizozemskou skupinou), nebo i globální klimatickou politikou. Soud prvního stupně rozhodl v roce 2021, že je vázán obojím, zatímco vyšší instance rozhodla opačně.